استان ها > گیلان

زمین‌های جلگه‌ای گیلان مستعد تکثیر پیاز زعفران

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: زمین‌های جلگه‌ای استان برای تکثیر پیاز زعفران بسیار مناسب است.

به گزارش ورگ، منوچهر پارسافر گفت: اگرچه زمین‌های جلگه‌ای استان، مساعد تولید زعفران و گل دهی این محصول نیست اما غنی و مرطوب بودن خاک این مناطق، برای تکثیر پیاز زعفران بسیار مناسب است.

وی با بیان اینکه به علت پایین بودن مواد عالی خاک خراسان رضوی، پیازهای زعفران در این استان، ضعیف و کوچک است و باردهی کمتری دارند، افزود: در سال‌های ۸۹ و ۹۰ بر اساس هماهنگی و توافق سازمان‌های جهاد کشاورزی گیلان و خراسان رضوی، حدود شش تن پیاز زعفران از خراسان رضوی به گیلان منتقل و در حدود یک هکتار از زمین‌های شهرستان تالش کشت شد که پس از ۹ ماه، پیازهای زعفران انتقالی از حدود چهار گرم به بیش از هشت گرم رسید که از نظر ذخیره غذایی برای گل دهی بسیار خوب است.

پارسافر با بیان اینکه در این دو سال، از شش تن پیاز زعفران، ۱۵ تن پیاز تکثیر و تولید شد که ۶۰ در صد آن وزن بالای هشت گرم داشت، خاطرنشان کرد: این در حالی است که به علت فقیر بودن خاک خراسان رضوی، این فرآیند سه سال طول می‌کشد اما در گیلان در یک سال این بازدهی را دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تاکید بر اینکه برای ایجاد مزارع تکثیر پیاز زعفران در جلگه، نیاز به پیازهای اولیه یا مادر است، تصریح کرد: اگرچه این سازمان با تأمین کودهای ریز مغذی، دستگاه‌های خشک کن و پیاز رایگان در سال‌های آغازین، از کشت الگویی زعفران در گیلان حمایت کرد اما به علت محدود بودن منابع اعتباری، توان خرید و توزیع رایگان پیاز زعفران را بین کشاورزان گیلانی ندارد.

پارسافر گفت: از طرفی بر اساس اعلام شورای تأمین خراسان رضوی، فروش پیاز زعفران به خارج از این استان ممنوع است و بهره برداران حتی خودشان هم نمی‌توانند آن را تهیه کنند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code