استان ها > همدان

رونمایی کتاب «هفتاد و دومین غواص» خاطرات فرمانده گردان غواصی

ورگ/همدان همزمان با چهارمین روز از ایام دهه فجر کتاب «هفتاد و دومین غواص» خاطرات فرمانده گردان غواصی جعفر طیار جانباز «کریم مطهری» به قلم «حمید حسام» با حضور مسئولان استانی در همدان رونمایی شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در آیین رونمایی، با اشاره به اینکه از نوشتن و چاپ این کتاب بسیار خرسندم، اظهار کرد: بچه‌های غواص وقتی لباس غواصی می‌پوشیدند، ترس را می‌ترساندند. جنگ در آب کار ساده‌ای نیست و قشنگی کار بسیج را لباس غواصی در جنگ‌های دریایی نشان داده و این لباس غواصی یک درجه و مدال است.

سردار مهدی ظفری با بیان اینکه رزمندگان کسانی هستند که صدها علت برای نیامدن به جبهه داشتند اما به یک علت یعنی «عاشقی» پای کار آمدند، افزود: کتاب «هفتاد و دومین غواص» قصه فرد نیست بلکه توصیف یک اندیشه و حرف دل همه غواص‌ها است. سردار حمید حسام با دل و روح معنوی این کتاب را نوشته و او باید در استان تبدیل به صدها نویسنده پاکدامن و قلمدار شود.

از رزمندگان دوران دفاع مقدس و همرزم شهید چیت‌سازیان، جانشین واحد اطلاعات عملیات لشکرانصار نیز بیان کرد: در ابتدای فرار شاه از کشور، انقلاب پیروز شده و مردم سرشار از سرزندگی بودند و وقتی امام(ره) وارد فرودگاه شد گفتند «نخستین گام را در راه پیروزی برداشتید: و معتقد هستم این گام تا الان ادامه دارد.

اکبر کریم‌پور با اشاره به اینکه پیروزی دوم انقلاب، هشت سال جنگ تحمیلی بود و جبهه به دانشگاه جوانان معروف است، ادامه داد: در یگان انصارالحسین(ع) شخصیتی به عنوان علی چیت‌سازیان را داشتیم که هر وقت در هر صحنه‌ای گرفتار می شد برای آنها راهگشایی می کرد.

وی اظهار کرد: علی چیت‌سازیان معجونی ساخته بود که از هر اقوام و هر طیره‌ای را دور خودش جمع کرده بود که این هنرش بود و این شهید مانند یک آهنربا جمع‌کننده بود و حتی وقتی کریم مطهری برای نخستین بار در کار شناسایی با او آشنا شد، عاشق کار شناسایی می‌شود.

کریم‌پور با اشاره به کتاب «هفتاد و دومین غواص» ادامه داد: با این‌ کتاب خندیدم، گریه کرده و خاطره بازی کردم و تمام لحظات به جز نبرد کربلا ۴ در کنار کریم مطهری بودم و به طور قطع این کتاب واقعیت را به درستی بیان کرده است.

وی اضافه کرد: اطلاعات عملیات پرورشگاه نیروهای زبده بود و شهید چیت‌سازیان از دادن نیروهای زبده‌اش به بخش‌های دیگر ابایی نداشت و این نیر نوعی مجاهدت است که بهترین نیروها را از خودت جدا کنی و هر جا یگانی کمک لازم داشت این شهید گره‌گشا بود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس بیان کرد: اسم شهید چیت‌سازیان که گفته می‌شد آن‌ گره باز می‌شد، این لطفی بود که خدا به علی عنایت کرده بود چرا که تمام‌ تصمیم های علی برای رضا خدا بود و اصلاً خود را نمی‌دید و وقتی خود را نمی‌بینی همه وجودت خدا می‌شود و شخصیتی مانند شهید چیت‌سازیان می‌شوی.

کریم‌پور اظهار کرد: امروز اگر می‌بینید محور مقاومت با تمام شیرینی و زیبایی به پیش می‌رود هر لحظه قشنگ‌تر هم می‌شود و مدلی که ما در دفاع مقدس به همه جهان معرفی کردیم تا آن روز هیچ‌ کس آن را بلد نبود، بدون امکانات، بدون آموزش کافی و ابزار وارد جنگ شدیم.

وی افزود: در زمان جنگ کریم مطهری در یک هفته غواص خط شکن تربیت کرده و خط سوم عراق که یکی از قدرتمندترین خط‌های عراق بود را شکست و با هفت روز آموزش محصلی دبیرستانی به عنوان فرمانده گردان غواص، خط می‌شکند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code