استان ها > یزد

رونق مجدد روستاها با نوآوری و علمی شدن کشاورزی ممکن است

ورگ/یزد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: با نوآوری و علمی شدن کشاورزی و اجرایی شدن طرح‌های پژوهشی شاهد بهره وری بیشتر و چند برابر شدن تولید محصولات کشاورزی خواهیم بود که این موضوع رونق مجدد روستاها را به همراه خواهد داشت.

«سید جمال سجادی پور» در آئین تجلیل از پژوهشگران برتر بخش کشاورزی که با حضور عظیمی معاون اقتصادی استاندار و جمعی از معاونین و مدیران سازمان جهاد کشاورزی و مسئولین مراکز تحقیقاتی این سازمان در محل سالن شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به اهمیت پژوهش گفت: نگاه ما به پژوهش نگاه کاربردی و عملیاتی است. ما در تولید به ویژه نهاده های دامی ضعیف و وابستگی داریم که باید با کارهای پژوهشی و خلاقانه از ظرفیت هایی که در اختیار داریم درست استفاده کنیم تا این ضعف ها را برطرف کنیم و شاهد جهش و رونق تولید باشیم.

وی با بیان این که حمایت مسئولین استان باعث شده تا در این زمینه در بخش کشاورزی شاهد اتفاقات خوبی باشیم، تصریح کرد: با این نگاه علمی و خلاقانه توانسته‌ایم در تولید شیر به تولید هفت برابری، در گوشت قرمز به تولید سه برابری و همچنین در سایر محصولات کشاورزی به تولید چند برابری در واحد سطح و با ظرفیت‌های موجود برسیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به طرح‌های مهم پژوهشی که در بخش کشاورزی استان در حال اجرا و یا در برنامه های آتی باید قرار بگیرد، افزود: مهمترین وظیفه ما کم کردن فاصله تحقیق، ترویج و اجرا و عملیاتی کردن طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی است که با عملیاتی شدن آنها شاهد رشد بخش کشاورزی و تبدیل شدن مجدد روستاها به قطب تولید خواهیم بود که نتیجه آن رونق و بازگشت مردم به روستاها است.

«سید مسعود عظیمی» معاون اقتصادی استاندار نیز در این مراسم گفت: جامعه با اتفاقاتی که افتاد از جمله همه گیری ویروس کرونا به این نتیجه رسیده است که با این همه پیشرفت هنوز چقدر اطلاعات و شناختش از عالم کم است و بدون پژوهش و کسب اطلاعات نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

وی با اشاره به اهمیت پژوهش و گستردگی آن اضافه کرد: واقعیت این است که پژوهش تا عملیاتی نشود و مردم از اجرایی شدن آن لذت نبرند نمی‌توانند به اهمیت آن پی ببرند و به آن اعتقاد پیدا کنند.

معاون اقتصادی استاندار با مهم و حیاتی خواندن بخش کشاورزی، اظهار کرد: رویکرد جوامع در آینده توسعه و پیشرفت روزافزون تکنولوژی البته با تلفیق با سنت است، پس ما نیز باید بلند فکر کنیم، ایده پردازی کنیم و در این مسیر حرکت کنیم تا از جامعه جهانی جا نمانیم.

در این مراسم همچنین حجه الاسلام «محمد موسوی» مسئول حوزه نماویندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت علمی شدن کشاورزی، گفت: در مرکز تحقیقات کشاورزی، هیئت علمی و امکانات خوبی داریم و طرح‌های بسیار خوبی نیز در حال بررسی است ولی متاسفانه در اجرا و عملیاتی شدن این طرح‌ها، ضعف و مشکل داریم که بهترین راه رفع این مشکل، واگذاری عملیات اجرایی آنها به شرکت‍های دانش بیان است.

به گزارش ورگ و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، در پایان این مراسم از «جلال سالم» به عنوان پژوهشگر برتر عضو هیئت علمی، «محمد ابوالقاسمی» به عنوان پژوهشگر برتر هیئت علمی، «محمود عزیزی» به عنوان کارشناس پژوهشگر برتر، «رمضان اسپرس» به عنوان همیار پژوهش و شرکت سینا کیان امن سازان آریا به عنوان شرکت برتر مرکز رشد واحدهای فناوری و کشاورزی با اهداء لوح سپاس تقدیر شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code