استان ها > فارس

رفع تصرف از ۲۰۰ هکتار اراضی بختگان

ورگ/فارس مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: با اجرای یک عملیات، ۲۰۰ هکتار اراضی ملی پناهگاه حیات وحش بختگان، رفع تصرف شد.

حمید ظهرابی شنبه ۶ اردیبهشت اعلام کرد: با پیگیری مستمر  مسیولین شهرستان استهبان، کارشناسان و ماموران یگان حفاظت محیط زیست فارس در راستای حفظ مناطق و زیستگاه ها و جلوگیری از تخریب و تصرف مناطق، عملیات رفع تصرف ۲۰۰ هکتار از اراضی ملی پناهگاه حیات وحش بختگان انجام شد.

به گزارش ورگ به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس، ظهرابی خاطرنشان کرد که این اقدام با همکاری استانداری، دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، فرمانداری و با حمایت شورای تامین استان و شهرستان، شورای حفظ حقوق بیت المال شهرستان و نیروهای نظامی و انتظامی استان و شهرستان، بسیج و سپاه پاسداران شهرستان و حضور دادستان شهرستان استهبان و همکاری خوب ادارات منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، شهرداری و تعامل خوب مسئولین شهرستان در یک عملیات هماهنگ انجام شد. 

ظهرابی در خصوص این اقدام توضیح داد: پس از شناسایی ٢٠٠ هکتار اراضی تصرف شده و تشکیل پرونده با دستور مقام قضایی حکم  قلع و قمع و رفع تصرف صادر شد و عملیات رفع تصرف با مشارکت ستودنی محیط زیست منابع طبیعی و مقامات قضایی و نیروهای انتظامی و بسیح مردمی انجام شد و متخلفین به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی با یادآوری اینکه برای اجرای این عملیات ٥٠ محیط بان از سراسر استان به منطقه اعزام و نیروهای یگان ویژه مسولیت فراهم کردن شرایط برای انجام وظیفه ماموران را بر عهده گرفتند، گفت: در روزهای گذشته بالغ بر ۱۰۰ هکتار دیگر از اراضی ملی با همکاری مقامات شهرستان استهبان در همین منطقه رفع تصرف شده بود بنابراین از ابتدای سال ۹۹ تاکنون بالغ بر ۳۰۰ هکتار از اراضی  ملی که در گذشته تصرف شده بود بازگردانده شده است. 

ظهرابی بر ضرورت حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و گفت: در ایامی که اکثر فعالیت ها در کشور به واسطه شیوع بیماری کرونا متوقف و کاهش چشمگیری داشت محیطبانان استان با از خودگذشتگی به حفاظت از عرصه های طبیعی و تنوع زیستی استان همت گماشته اند و علاوه بر رفع تصرف از اراضی مناطق تحت مدیریت که در نوع خود کم نظیر است حدود صد متخلف شکار غیر مجاز را دستگیر و ده‌ها قبضه سلاح مجاز و غیر مجاز را کشف کردند.

وی ضمن تشکر از مقامات قضایی استان خصوصا دادستان‌های مرکز استان و شهرستان استهبان، استاندار و فرمانده انتظامی قارس و فرماندار شهرستان و بسیجیان و ادارات و نهادهایی که در این عملیات بزرگ حضور داشتند، گفت: حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از دست اندازی به عرصه های طبیعی جزو اولویت های استان فارس است و همه مدیران در سه قوه همصدا حفاظت از طبیعت را مطالبه می کنند و به هیچ عنوان دست اندازی به انفال الهی را تحمل نمی کنند.

ظهرابی اضافه کرد: تصرف اراضی منابع ملی به هر بهانه ای انجام شود، نتیجه ای غیر از تعقیب قضایی و محکومیت کیفری و قلع و قمع و زیان ناشی از آن برای متصرفین به همراه نخواهد داشت و دست متصرفین از این اراضی کوتاه خواهد شد.

مدیر کل محیط زیست فارس از مردم و دوستداران محیط زیست درخواست کرد که در راستای حفظ این میراث گران‌بها، هرگونه تخریب و تصرفی را به دستگاه‌های ذیربط گزارش دهند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code