استان ها > گیلان

رتبه نخست گیلان در تولید برنج کیفی کشور

ورگ/گیلان رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: استان گیلان در تولید برنج کیفی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

علی درجانی در جریان سفر خود به بندر مرزی آستارا و پس از شرکت در جلسه کارگروه شورای صادرات غیرنفتی گیلان که با حضور مدیران استانی و تجار و بازرگانان به ریاست استاندار گیلان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برنج مصرفی بیش از 20 میلیون نفر در کشور توسط شالیکاران استان گیلان تولید می شود.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جدید و با توجه به شیوع بیماری کرونا، در تأمین نهاده ها و کشت به موقع در اراضی، اتفاقات خوبی افتاده است، ادامه داد: امروز نشاکاری و بخش اعظمی از وجین و سایر اقدامات زراعی در استان گیلان به پایان رسیده است.

وی افزود: بیش از 238 هزار هکتار از اراضی استان به زیر کشت برنج رفته است و آماده هستیم تا بیش از یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک با کیفیت بسیار خوب و مناسب و با رویکرد محصول سالم را داشته باشیم.

درجانی با استناد به آمار مراکز تحقیقاتی، پیش بینی هواشناسی و ذخیره آب در آب بندان ها، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود در سالجاری حدود 10 هزار تن تولید بیشتری را نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

وی تولید برنج سفید را در استان 750 هزار تن برشمرد و تصریح کرد: در بحث مکانیزاسیون بالغ بر 67 درصد نشاکاری با استفاده از ماشین آلات انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه برای تحقق این مهم از اعتبارات خط ویژه مکانیزاسیون استفاده کردیم، اظهار کرد: بیش از 114 میلیارد تومان از این منابع جذب استان شد که از رتبه 13 به اول کشور دست یافته ایم و تا دو سال آینده در این بحث به رقم 70 درصد خواهیم رسید.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code