استان ها > کرمان

راه اندازی دو فرهنگ‌سرای شهروندی در کرمان

ورگ/کرمان معاون فرهنگی شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان گفت: در ادامۀ برنامۀ ارتقاء سرانه‌های فرهنگی شهر کرمان و توزیع عادلانۀ این فضاها در تمام نقاط شهر کرمان، فرهنگ‌سرای شهروندی «فردوسی» و خانۀ فرهنگ شهروندی «خواجه‌ اتابک» شهرداری کرمان راه‌اندازی می‌شود.

“محمد جهانشاهی” با اشاره به اینکه براساس دستورالعملی که امسال با هدف افزایش مشارکت شهروندان در مدیریت شهری در کمیتۀ عالی نظارت بر راه‌اندازی مراکز فرهنگی مشارکتی شهرداری تدوین کردیم، سومین جلسۀ این کمیته برگزار شد، اظهار کرد: بعد از مطالعه بر روی فضاهای موجود شهرداری برای توزیع متناسب و عادلانۀ خدمات‌ فرهنگی شهرداری، به دلیل کمبود نیروی انسانی، تصمیم به راه‌اندازی مراکز فرهنگی مشارکتی گرفتیم.

وی با بیان اینکه شهر کرمان به حدود 30 خانه فرهنگ مشارکتی نیاز دارد، گفت: به دلیل آنکه نمی‌توانیم برای اداره مراکز فرهنگی جدید، نیرو استخدام کنیم، راه‌اندازی این مراکز برای شهرداری سخت و هزینه‌بر بود و به همین دلیل شورای شهر کرمان در سال‌جاری راه‌اندازی مراکز مشارکتی شهرداری را تصویب کرد و در این راستا کمیتۀ عالی نظارت بر راه‌اندازی مراکز فرهنگی مشارکتی شهرداری کرمان تشکیل شد تا مسیر برای راه اندازی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در فضاهای مشارکتی، اصولی و هموار شود.

جهانشاهی ادامه داد: در این خصوص با انتشار فراخوان، اعلام کردیم چه فضاهایی برای واگذاری به اشخاص، گروه‌ها و نهادهای متقاضی صلاحیت‌دار در اختیار داریم و اشخاص با ارائه رزومه و هدفِ کاری خود، درخواست خود را ارائه می‌دهند.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان افزود: در همین راستا دو فضایی که برای راه‌اندازی خانه فرهنگ شهروندی و فرهنگ‌سرای مشارکتی، مناسب و آماده بودند، به اشخاص فعال و متخصص واگذار شد؛ یکی از این فضاها، مدرسه قدیمی شهرداری کرمان واقع در خیابان «شهدا» بود که مصوب شد در آن فرهنگ‌سرای شهروندی «فردوسی» جهت استفاده تمام گروه‌های سنی راه‌اندازی و برای اداره به «اندیشه‌سرای فردوسی کرمان» متشکل از پیشکسوتان فرهنگی کرمان واگذار شود.

وی بیان کرد: همچنین تصویب شد که بنای فرهنگی‌تاریخی «خواجه اتابک» که ثبت ملی است، برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و میراثیِ محله‌محور، به مؤسسه میراث فرهنگی «کتیبه صلح» واگذار شود.

جهانشاهی با اشاره به اینکه خوشبختانه هر دو مکان در بافت تاریخی شهر کرمان واقع شده‌اند، گفت: با راه‌اندازی این دو مکان تا پایان سال، هم به سرانه فضاهای فرهنگی ما افزوده می‌شود و به دو برابر می‌رسد و هم توزیع فضاهای فرهنگی در شهر بهتر شده و به شاخص‌های استاندارد نزدیک‌تر می‌شود.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان افزود: با این نوع اقدامات می‌توانیم شاهد نقش بیشتر و شایسته‌تر گروه‌های مردمی در مدیریت فرهنگیِ شهر کرمان باشیم.

وی ادامه داد: مقرر شد مؤسسه میراث فرهنگی «کتیبه صلح» با راه‌اندازی خانۀ فرهنگ «خواجه اتابک»، و تعریف یک‌سری رویداد، پژوهش، و برنامه، مانند تشویق مردم محلۀ «خواجه اتابک» و بعد مردم شهر به فعالیت‌های مربوط به احیاء و حفاظت از میراث فرهنگی، نقش بنای «خواجه اتابک» را در مدیریت محله پررنگ‌تر کند و ارتباط مردم با این بنای تاریخی بهتر شود.

جهانشاهی با بیان اینکه فرهنگ‌سرای «فردوسی» نیز، به‌عنوان یک مرکز پژوهشی آموزشی در زمینه مفاخر، با تعریف رویدادها و برگزاری کنگره و بزرگداشت در خصوص مفاخر، فعالیت خواهد کرد، گفت: بسیار خرسندیم که با این اقدامات، فضا برای حضور گروه‌ها و اشخاص مختلفِ متخصص و علاقه‌مندِ جامعه در مدیریت فرهنگی شهر کرمان باز شده است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code