استان ها > گیلان

دوران امام صادق(ع) اوج شکوفایی معارف اهل بیت است

ورگ/گیلان رئیس تبلیغات اسلامی صومعه‌سرا دوران ۳۴ ساله امامت امام صادق(ع) را اوج شکوفایی معارف اهل بیت دانست و گفت: امام ششم(ع) اسلام نام محمدی(ص) را از زیر حجاب تیره و تار اسلام بنی‌امیه و بنی‌عباس بیرون آورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی اسدی در گفت‌وگو با ورگ، مکتب امام جعفر صادق(ع) را مکتب امامت، خلافت الهی و هدایت انسان‌ها دانست و اظهار کرد: درس‌آموزی برای کسب روزی حلال از جمله ویژگی‌های مکتب امام صادق(ع) است.

وی با بیان اینکه ایشان خود پیوسته کار و تلاش می‌کرد و دیگران را هم به این امر سفارش می‌کرد و نمی‌خواست فردی در جامعه از کوشش برای کسب روزی حلال باز بماند، افزود: امام صادق(ع) کار و تلاش برای کسب روزی حلال را وسیله حفظ آبرو تلقی کرده و فرموده «آدمی باید در پی کسب و کار برای حفظ آبروی خود باشد».

رئیس اداره تبلیغات اسلامی صومعه‌سرا دوران ۳۴ ساله امامت امام صادق(ع) را اوج شکوفایی معارف اهل بیت دانست و تصریح کرد: آن حضرت در این دوران از درگیری بنی‌امیه و بنی‌عباس بر سر قدرت استفاده کرد و با توجه به نیاز شدید جامعه آن زمان به آموزه‌های معنوی و آماده بودن زمینه اجتماعی، با ایجاد یک حوزه وسیع علمی و دینی به تربیت شاگردان بسیار در عرصه‌های مختلف علمی و معرفتی و دینی پرداخت.

اسدی با بیان اینکه امام ششم(ع) با تربیت هزاران شاگرد نامدار ضمن مبارزه با شبهات مسموم بدعتگذاران، اسلام نام محمدی(ص) را از زیر حجاب تیره و تار اسلام بنی‌امیه و بنی‌عباس بیرون آورد، گفت: عصر امام صادق(ع) عصر شکوفایی دانش، فقه، کلام، مناظره، حدیث و روایت در مقابل عصر بدعت، گمراهی و گسترش مذاهب خرافی بود لذا آن حضرت با توجه به نیاز جامعه آن روز و در پرتو شرایط مناسب به وجود آمده برای بنی‌هاشم به واسطه درگیری حکومت‌های بنی‌امیه و بنی‌عباس با برپایی مجالس درس و تاسیس مراکز علمی به تربیت شاگردان بسیار همت کرد.

وی متذکر شد:‌ امام صادق(ع) با شرکت در مناظرات و مباحثات علمی و مذهبی علاوه بر آشکار ساختن چهره راستین اسلام و فقه آل محمد(ص)، شبهات دروغ‌سازان و نیرنگ‌بازان اموی و عباسی را نیز پاسخ می‌گفت و توطئه‌های آنان را باطل می‌ساخت.

رئیس تبلیعات اسلامی صومعه‌سرا ساده‌زیستی را مهمترین شاخصه شخصیتی در زندگی و سیره امام صادق(ع) دانست و یادآور شد: ایشان در همه مراحل زندگی، سیره، روش و منش پیامبر(ص) را الگوی رفتار و گفتار خویش قرار داده بود.. صبر و شکیبایی و آرامش و حلم از دیگر ویژگی‌های شخصیتی امام صادق(ع) بود.

وی با بیان اینکه امام صادق(ع) علاوه بر فعالیت در زمینه‌های علمی و مذهبی در عرصه سیاست نیز حضوری فعال و گسترده داشت، خاطرنشان کرد: ایشان مبارزات سیاسی خود را با تکیه بر امامت و رهبری اهل بیت(ع) آغاز کرد و در زمان‌های مناسب همچون عرفه و حج حکومت را از آن اهل بیت پیامبر(ص) می‌دانست.

اسدی با اشاره به نقش‌آفرینی امام صادق(ع) در قیام‌های شیعی، تصریح کرد: آن حضرت به دنبال فعالیت‌های سیاسی، به منظور تبلیغ جریان اصیل امامت و ولایت، نمایندگانی به مناطق مختلف می‌فرستاد و با تایید و تشویق قیام‌های اسلامی نقش مهمی در پیشرفت و گسترش اسلام و مکتب اهل بیت ایفا می‌کرد.

رئیس تبلیغات اسلامی صومعه‌سرا امام صادق(ع) رئیس مذهب جعفری و پرچمدار شیعه دانست و یادآور شد: با توجه به طول مدت زیاد امامت ایشان، فرصت خوبی فراهم شد تا امام ششم در ادامه فعالیت‌های امام محمدباقر(ع) برای افزایش سطح علمی مسلمانان، بتوانند علوم اسلامی را آشکارا تبلیغ و ترویج کند و با آشکار ساختن حقیقت دین، ریشه گرایش‌ها و مذاهب باطل را بخشکاند.

اسدی همچنین هفته وحدت را فرصتی مغتنم در راستای همسویی و همگرایی اهل تشیع و تسنن برشمرد و گفت: مقام معظم رهبری به عنوان ولی فقیه بی‌حرمتی و توهین به علما و رهبران اهل سنت را جایز نمی‌دانند و لذا همه موظفیم این امر را سرلوحه امور خود قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه اهل تشیع و تسنن مشترکات زیادی با هم دارند، اضافه کرد: در سایه این مشترکات که مهمترین آنها قرآن و پیامبر اکرم(ص) است، برگزاری بحث‌های علمی می‌تواند امت اسلام را از هجمه‌های دشمنان درباره ایجاد شکاف و اختلاف بین مسلمانان دور سازد.

این کارشناس دینی با بیان اینکه علمای زیادی از اهل سنت جزو شاگردان امام صادق(ع) بودند، تاکید کرد: از معروف‌ترین این شخصیت‌ها ابوحنیفه است که ارادت خاصی به امام صادق(ع) داشت.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code