استان ها > گیلان

دوئل ناتمام جنگل زیبای سراوان با زباله‌ها

مدیر امور نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، گفت: همچنان مشکلات زیست محیطی جایگاه مرکز دفن زباله سراوان به قوت خود باقیست.

به گزارش ورگ، موضوع تجمع و دفن زباله در جنگل‌های سراوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های زیست‌محیطی گیلان و به‌ویژه رشت است که سال‌هاست استان را درگیر خود کرده است.

آلودگی آب‌های زیرزمینی و به تبع آن آلوده شدن محصولات کشاورزی در اراضی همجوار سایت دفن زباله سراوان، تولید شیرابه‌، انتشار گازهای سمی، افزایش حشرات و جانوران موذی، انتشار بو و از بین رفتن بخش وسیعی از جنگل‌های منطقه فقط گوشه‌ای از تبعات انباشت زباله در وسیع‌ترین جنگل‌های مرکز گیلان است.

باید توجه داشت که رشت به عنوان مرکز استان فقط درگیر پسماند سراوان نیست بلکه رودخانه‌های این شهر هم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

احسان الله شکری مدیر امور نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در گفت و گو با ورگ گیلان، گفت: روزانه بالغ بر 1000 تن زباله وارد محل دفن زباله سراوان می‌شود و همچنان وضعیت نامطلوبی دارد.

مرکز دفن زباله سراوان رشت درگیر پذیرش زباله دیگر شهرستان‌ها

وی با بیان اینکه علاوه بر اینکه زباله‌های شهرستان رشت در این مرکز دفن می شوند، افزود:  هر روز زباله شهرستان‌های فومن، صومعه سرا، ماسال نیز به مرکز دفن زباله سراوان افزوده می‌شود.

مدیر امور نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: برای بهبود وضعیت مرکز دفن زباله سراوان هر چه سریعتر باید سیستم تصفیه‌خانه این مرکز راه‌اندازی شود.

وی افزود: تا وقتی که این تصفیه خانه راه‌اندازی نشود مشکلات زیست محیطی این منطقه به قوت خود باقی است.

شکری خاطرنشان کرد:36 سال است که مرکز دفن زباله سروان رشت زباله فراوانی را در خود جای داده است و از این زباله ها شیربه ای خطرناک وارد رودخانه‌های رشت می‌شود.

وی تصریح کرد: مسئولان ذیربط در شهرداری رشت قول داده‌اند تا دو ماه آینده شاهد راه‌اندازی سیستم تصفیه‌خانه شیرابه سراوان رشت باشیم و امیدواریم انجام این کار شتاب بیشتری بگیرد.    

سمپاشی مستمر به منظور جلوگیری از تکثیر حشرات موذی

در ادامه ناصر حاج محمدی شهردار رشت در خصوص احداث تصفیه‌خانه شیرابه زباله سراوان گفت: تلاش‌ها برای به سرانجام رسیدن هرچه سریع‌تر کارخانه تصفیه شیرابه با جدیت ادامه دارد.

وی از استمرار بازدید هفتگی شهرداری رشت از منطقه سراوان خبر داد و تصریح کرد: گزارش‌های دریافت شده از این بازدیدها نیز حاکی از هم افزایی لازم به منظور به ثمر رسیدن پروژه مذکور است.

شهردار رشت با بیان اینکه هم اکنون تجهیزات تصفیه‌خانه خریداری شده و در محل احداث استقرار یافته است، گفت: با نصب تاسیسات و بهره‌برداری از سیستم تصفیه مذکور، خروجی تصفیه شده شیرابه‌های زباله که پس از تصفیه به رودخانه می‌ریزد و از طرفی منشاء اصلی آلودگی های دو رودخانه رشت است حذف و آلایندگی دفنگاه سراوان به مراتب کاهش خواهد یافت.

حاج محمدی اضافه کرد: سمپاشی مستمر و پایش‌های لازم به منظور جلوگیری از تکثیر حشرات موذی نیز در حال انجام است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *