استان ها > گیلان

دست واسطه‌ها از بازار فندق گیلان کوتاه می‌شود

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: به زودی زنجیره تولید و فرآوری فندق در گیلان که دست واسطه‌ها را کوتاه و قیمت تمام شده محصول نهایی را پایین می‌آورد، راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش ورگ، قاسم جوادزاده با بیان اینکه فندق حاوی 15 تا 20 درصد پروتئین، 40 تا 50 درصد چربی اشباع نشده یا چربی مفید و مقادیری کلسیم، فسفر و پتاسیم است، گفت: مصرف فندق برای تقویت حافظه، تامین پروتئین و درمان بیماری‌های گوارشی موثر است.

وی افزود: در حالی که تا 10 سال پیش ، باغداران به علت کمبود صنایع بسته بندی و تبدیلی، برای فروش فندق با مشکل روبرو بودند و مجبور می شدند، محصول شان را فله ای بفروشند، حالا 8 واحد بسته بندی و تبدیلی فندق در گیلان با ظرفیت بسته بندی و فرآوری 5500 تن محصول، این مشکل را تا حدود زیادی حل کرده اند؛ صنایع غذایی که به 17 هزار تن فندق به عنوان مواد اولیه، برای بسته بندی و فرآوری نیاز دارند؛ چیزی معادل حدود هزار تن بیشتر از محصولی که امسال در سال پربار فندق ، قرار است در گیلان برداشت شود.

جوادزاده ادامه داد: افزون بر خشک کردن، بو دادن و بسته بندی کردن فندق در این هشت واحد که در تهیه آجیل و شیرینی و شکلات سازی کاربرد دارد، حدود 1000 تن محصولات جانبی فرآوری شده از جمله خمیر و کره فندق و گرانول هم که ارزش افزوده پنج برابری را به دنبال دارد تولید می‌شود؛ محصولاتی که به علت ارگانیک بودن فندق گیلان، افزون بر ایران، در کشورهای دیگر نیز مشتاقان زیادی دارد و صادراتش هم مقدار قابل توجهی ارز عاید کشور خواهد کرد.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، شناخته شدن فندق گیلان، با نام و برند همین استان را یکی دیگر از مزایای توسعه صنایع تبدیلی این محصول می‌داند و گفت: تا 10 سال پیش، بخش زیادی از فندق تولیدی گیلان برای بسته بندی از قطب تولید این محصول، به استان های دیگر فرستاده می شد و با برند آن استان ها در بازار شناخته شده بود، اما حالا فندق گیلان، نام خاستگاهش را بلندآوازه کرده است .

جواد زاده با بیان اینکه برای رونق بیشتر تولید، دستورالعمل ایجاد زنجیره تولید، فرآوری و بسته بندی فندق در سازمان جهاد کشاورزی تدوین شده است، گفت: به زودی زنجیره تولید و فرآوری فندق در گیلان که دست واسطه‌ها را کوتاه و قیمت تمام شده محصول نهایی را پایین می‌آورد، راه‌اندازی خواهد شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code