استان ها > گیلان

دست دلالان برنج کوتاه می‌شود؟

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در حال حاضر کنترلی بر مباحث دلالی در محصولات کشاورزی از جمله برنج وجود ندارد.

مسعود الماسی در گفت‌وگو با ورگ اظهار کرد: گیلان دومین استان تولیدکننده برنج کشور است و به طور میانگین ۷۵۰هزار تن برنج سفید در گیلان تولید می‌شود.

وی افزود: به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب سال جاری پیش‌بینی شده بود، امسال با افزایش هشت تا ۱۰ درصدی تولید برنج سفید در گیلان مواجه شویم و خوشبختانه این پیش بینی درست از آب درآمد.

الماسی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بخش عمده برنج در شالیکوبی‌ها در حال سفید شدن است و پس از پایان این مرحله میزان دقیق برنج سفید تولید شده در گیلان اعلام خواهد شد.

املش بزرگ‌ترین پرورش دهنده راتون گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه یکی دیگر از راهکارهای افزایش تولید برنج در گیلان افزایش پرورش راتون است، گفت: هم‌اکنون پرورش این محصول در استان در حال انجام است و بیشترین محصول راتون در شهرستان‌های شرقی گیلان از جمله در شهرستان املش در حال پرورش است.

الماسی ادامه داد: راتون برنجی گران‌تر و سالم‌تر از برنج اولیه است که علاوه بر افزایش درآمد کشاورزان موجب افزایش تولید برنج استان هم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امید می رود امسال کشاورزان سود مناسبی را از فروش محصول خود کسب کنند، تصریح کرد: یکی از مسائلی که موجب می شد کشاورزان نتوانند سود مناسبی از فروش برنج داشته باشند، واردات برنج خارجی بود که خوشبختانه به دستور دولت، توزیع برنج خارجی در بازار به بعد از فروش برنج های داخلی موکول شده است.

دست دلالان باید در فروش برنج کوتاه‌تر شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: قیمت فروش برنج به صورت عمده هفت درصد کمتر از فروش این محصول به صورت جزئی است.

وی افزود: یکی دیگر از عواملی که موجب می‌شود قیمت برنج از مزرعه تا بازار تفاوت کمتری داشته باشد، کوتاه‌تر شدن دست دلالان برنج است.

الماسی با بیان اینکه در حال حاضر کنترلی بر مباحث دلالی در محصولات کشاورزی از جمله برنج وجود ندارد، گفت: اگرچه برخی از دلالان منصف تسهیل کننده فروش برنج داخلی در بازار هستند، اما اگر نظارتی بر کار دلالان این محصول شود، سود بیشتری از فروش برنج نصیب کشاورزان خواهد شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code