علمی و دانشگاهی > علم و فناوری ایران

دست‌های پشت‌پرده، سد راه ایده‌های تحقیقاتی

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تأکید بر اینکه برای به نتیجه رسیدن طرح‌های تحقیقاتی خود «زیرمیزی» نمی‌دهد؛ از وجود دست‌های پشت‌پرده گلایه کرد و گفت: من می‌توانم محصولی دانش‌بنیان تولید کنم، ولی از آن حمایتی نمی‌شود ، این در حالی است که با تحریم‌های کنونی قیمت تمام شده آن نیز افزایش‌یافته است.

غفار محمدزاده در گفت‌وگو با ورگ، اظهار کرد: ماده اولیه این واحد تولیدی سولفور مولیبدن است که شرکت ملی صنایع مس ایران آن را تولید می‌کند؛ سولفور مولیبدن حاصل استخراج مس است و در معادن مس و واحدهای تولیدی مس به‌عنوان محصول جانبی تولید می‌شود.

این مدیر شرکت دانش بنیان بابیان اینکه در شرکت ما دورریز صفر است، افزود: اروپایی‌ها مشتری محصولات این شرکت دانش‌بنیان هستند چراکه این محصولات با کیفیت بالا تولید می‌شود و مشتریان داخلی خواهان محصولات با کیفیت پایین‌تر هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه MIT آمریکا ابزار موردنیاز ارتش و سایر بخش‌های این کشور را طراحی می‌کند، ادامه داد: مسئولین ما به جوانان اعتماد ندارند. در حالی که بایستی دانشگاه‌هایی مانند صنعتی شریف ابزارسازی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی در ادامه سخنانش ضمن تأکید بر اینکه برای به نتیجه رسیدن طرح تحقیقات خود زیرمیزی نمی‌دهد؛ از وجود دست‌های پشت پرده گلایه و تصریح کرد: من می‌توانم محصولی مانند «کک سوزنی» تولید کنم ولی از آن حمایتی نمی‌شود و با تحریم‌های کنونی قیمت آن نیز افزایش‌یافته است.

این محقق با اشاره به اینکه کک سوزنی به‌عنوان ماده اولیه اصلی برای تولید الکترود گرافیتی کاربرد دارد، تشریح کرد: کسری شدید کک سوزنی در بازارهای جهانی باعث شده تا تولید الکترود علاوه بر مواجه‌شدن با تقاضای زیاد با کسری در مواد اولیه خود نیز مواجه باشد که این امر به افزایش بیشتر قیمت‌ها دامن می‌زند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code