استان ها > لرستان

دسترنجی که به آب رفت/ کشاورزی لرستان روی آب…

لرستان از منظر کشاورزی، استانی مهم در سطح کشور است که نقش بسیار مهمی در تولید محصولات کشاورزی دارد. این استان قطب تولید حبوبات کشور و بسیاری از محصولات باغی از جمله انجیر و زردآلوست.

اما بخش زیادی از این کشاورزی لرستان با آمدن سیل زیر آب رفتند و به گفته مسئولان جهاد کشاورزی، امیدی نیست که لرستان امسال تولیدات باغی اقتصادی داشته باشد.

با آمدن سیل دسترنج کشاورزان لرستانی روی آب رفت و حالا آنچه که مانده کلی خسارت روی دست کشاورزان و بهره برداران لرستانی است.

کشاورزان لرستان قشری زحمت کش هستند که با کار و تلاش رتبه برتر در برخی از تولیدات محصولات کشاورزی را برای استانمان به ارمغان آوردند، روا نیست در شرایطی که سیل بی رحمانه حاصل دسترنجشان را به تاراج برده است، آنها را با دست های پینه بسته تنها بگذاریم.

گزارش ورگ در این باره را می‌خوانیم:

خسارت  ۹۰۰۰ میلیارد ریالی سیل به کشاورزی لرستان

در این باره عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: برآورد اولیه خسارت به بخش کشاورزی استان بیش از ۹۲۰۰ میلیارد ریال است که بخش دام، و طیور و آبزیان با ۴۲۰۰ میلیون ریال بیشترین خسارت را دیده است.

وی ادامه داد: در سیل فروردین ماه سال جاری به عمده زیر بخش‌های کشاورزی لرستان خسارات قابل توجهی وارد شد به خصوص واحدهای تولیدی که در حاشیه رودخانه‌های استان قرار داشتند.

بازدار اظهار کرد: بر اثر سیل اخیر ۲۵۰۰ میلیارد ریال خسارات به ابنیه و زیر بناهای کشاورزی شامل ایستگاه‌های پمپاژ، جاده‌های بین مزارع و در مجموع به بخش آب و خاک استان وارد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به زیر بخش‌های زراعت، باغبانی، جاده‌های عشایری و سازه‌های منابع طبیعی نیز بر اثر این سیل آسیب جدی وارد شده که اقدامات کمک رسانی و بازسازی زیر بخش‌های کشاورزی خسارت دیده پس از اقدامات فوری از هم اکنون شروع شده است.

وی ادامه داد: تا بتوانیم با همه امکانات و با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها خسارات وارده را جبران خواهیم کرد و کشاورزی مناطق آسیب دیده ناشی از سیل را به حالت معمول برمی گردانیم.

بازدار اضافه کرد: راه اندازی مجدد ایستگاه‌های پمپاژ، تعمیر و باز سازی پمپ‌های آبرسانی، بازسازی و مرمت جاده‌های بین مزارع، بازسازی و بازگشایی کانال‌های آبیاری و جلوگیری از خشک شدن مزارع و باغات از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: در انتظار مصوبه دولت در خصوص کمک به خسارت دیدگان از سیل اخیر نیز هستیم چراکه این مصوبه می‌تواند بسیاری از خسارات وارده را در میان مدت جبران کند تا بتوانیم زیربناها را به حالت اولیه برگردانیم.

بازدار گفت: در سیلاب اخیر فعالیت‌های دامی، باغی و سایت‌های شیلاتی استان به‌شدت آسیب دید و بالغ‌بر هزار و ۵۶۷ میلیارد تومان به زیر بخش‌های کشاورزی لرستان خسارت وارد شد.

وی بابیان اینکه بیش از ۴۰ هزار بهره‌بردار به ما تقاضا دادند که در جریان سیل خسارت‌دیده‌اند، افزود: کارگروهی برای تعیین برآورد واقعی و میزان دقیق خسارت‌ها تشکیل‌شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بابیان اینکه امیدوار نیستیم که امسال تولیدات باغی اقتصادی داشته باشیم، افزود: تلاش می‌کنیم برای سال آینده بازسازی را انجام دهیم.

۸ تا ۱۰ هزار بهره‌بردار بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد از سیل خسارت دیده‌اند

نامدار صیادی، معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز با اشاره به راه اندازی سامانه سجاد برای ثبت اطلاعات خسارت دیدگان از سیلاب گفت: بهره برداران خسارت دیده در رابطه با تولید باغبانی، شیلات، دامداری و … در این سامانه ثبت اطلاعات می‌شوند.

وی با بیان اینکه امیدواریم طی این یک ماه لیست تمامی کسانی که در بخش کشاورزی خسارت دیده اند را ارسال کنیم، تصریح کرد: وقتی ارسال کردیم بر اساس تخصیص‌هایی که داده می‌شود مبالغ به حساب افراد واریز می‌شود.

نامدار صیادی با تاکید بر اینکه ۸ تا ۱۰ هزار بهره بردار زراعی و باغی و شیلاتی بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد از سیلاب خسارت دیده اند، افزود: اعتقاد دارم ثبت اطلاعات و ارسال آنها بین ۱۵ روز تا یک ماه طول می‌کشد و حجم کار سنگین است.

سیل ۱۰میلیارد ریال به بخش کشاورزی پلدختر خسارت وارد کرد

میرزا محمد مرادی، مدیر جهاد کشاورزی پلدختر نیز به ورگ گفت: در جریان وقوع سیل فروردین ۹۸ ورود سیلاب به مزارع به ۱۲هزار و ۵۰۰هکتار مزرعه شامل زراعت های گندم ، جو، کلزا، سبزی و صیفی واقع در حاشیه رودخانه کشکان خسارت وارد کرد.

وی افزود: ۴۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی پلدختر با وقوع سیل باشسته شدن خاک زراعی و ورود سنگلاخ و گل ولای به داخل مزارع دچار خسارت جدی شدند.

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: ورود سیلاب بر اثر طغیان رودخانه فصلی ولیعصر (عج) به داخل تاسیسات گلخانه در جریان وقوع سیل موجب خسارت به ۷۶۰۰ متر مربع گلخانه شد.

مرادی خاطرنشان کرد: جاده های بین مزارع و ابنیه شهرستان پلدختر در جریان وقوع سیل با شسته شدن و تخریب کامل راه دسترسی و آبگرفتگی و تخریب کامل ابنیه دچار خسارت زیادی شد.

وی خاطرنشان کرد: سیل به ۱۴۵۰ ایستگاه پمپاژ کوچک شخصی و خطوط انتقال برق نیز خسارت وارد کرد.

مرادی خاطرنشان کرد: ۹۵هزار و ۴۰۰متر لوله های آبرسانی در حوزه کشاورزی در پلدختر بر اثر سیلاب به طور کامل از بین رفت.

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر افزود: سیل با تخریب ۸۵ کیلومتر کانال آبرسانی، بندهای انحرافی و دیوارهای آبگیر کشاورزی به۲۶۵۰ متر استخرهای پرورش ماهی و ۲۵۰۰ کندوی عسل این شهرستان نیز خسارت زد.

وی افزود: ۱۵۰۰ تن علوفه ذخیره شده دامداران پلدختر در جریان وقوع سیل از بین رفت و ۸۸ کیلومتر کانال روباز زهکش منطقه جایدر نیز دچار آسیب شد.

مرادی خاطرنشان کرد: شش ایستگاه پمپاژ بزرگ شهرستان پلدختر و ۱۱۲ حلقه چاه آب کشاورزی درجریان سیل دچارخسارت شد.

وی افزود: یک واحد تولیدی صنعتی در جریان وقوع سیل با تجهیزات کارگاه زیر آب رفت و ۷۵۰ دام در روستاهای شهرستان تلف شد.

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: ۴۳ استخر ذخیره آب کشاورزی در جریان سیل اخیر نیزدرشهرستان پلدختر تخریب شد.

خسارت سیل به ۲۰۰ هکتار باغ انجیر در پلدختر

سید موسی خادمی، استاندار لرستان نیز با اشاره به اینکه یکی از مزیت‌های نسبی لرستان در بحث کشاورزی وجود باغات انجیر بود، گفت: حدود ۱۸۰۰ هکتار باغ انجیر در پلدختر داریم و رتبه اول تولید انجیر سیاه در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه در سیل بخش عمده‌ای از باغات دچار مشکل شدند، تصریح کرد: حدود ۲۰۰ هکتار باغ انجیر پلدختر از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد دچار آسیب شده‌اند. ۵۰ هکتار از باغات انجیر پلدختر به طور ۱۰۰ درصدی از سیل آسیب دیده‌اند و کار پاکسازی گل و لای در ۱۵۰ هکتار از این باغات در جریان است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه یک تا ۱٫۵ متر گل و لای اطراف درختان است و کار برداشت گِل در بین درختان سخت است، ادامه داد: در حال حاضر اطراف درختان را یک مقدار تخلیه کرده‌اند و دستگاه‌های لازم وارد باغات شده‌اند و کار می‌کنند.

خادمی افزود: امیدواریم بتوانیم با کمک کشاورزان و نیروهای جهادی و زحمات مجموعه جهاد کشاورزی بخش عمده‌ای از باغات را برگردانیم.

غرامت زارعان خسارت دیده سیل اخیر پلدختر و معمولان واریز می‎شود

علی جهانی میر، مدیر شعب بانک کشاورزی لرستان نیز گفت: غرامت زارعان خسارت دیده سیل اخیر طرف قرارداد صندوق بیمه کشاورزی در شهرستان پلدختر و معمولان طی روزهای آینده واریز می شود.

وی ادامه داد: کشاورزان خسارت دیده ناشی از سیل اخیر در پلدختر و معمولان که محصولات زراعی خود را در صندوق بیمه کشاورزی بیمه کرده اند نیازی به ارائه درخواست برای بررسی خسارت ندارند و غرامت آنها طی روزهای آینده به حساب‌هایشان نزد بانک کشاورزی واریز می شود.

کشاورزی لرستان، برند این استان است و مسئولان باید همه تلاش خود را به کار گیرند و نگذارند تلاش کشاورزان این دیار به “هیچ” تبدیل شود. سیلی آمده و خسارات زیادی به همراه داشته و کشاورزان از این بخش خسارات زیادی دیده‌اند و این مسئولان که نبایند بگذارند تلاش کشاورزان هدر رود.

گزارش از ساناز رباطی خبرنگار ورگ منطقه لرستان

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *