استان ها > گیلان

درآمد کشت دوم برنج چقدر است؟

کارشناس کشت دوم جهاد کشاورزی گیلان گفت: شالیکاران با افزایش تولید محصولات زراعی در کشت دوم، نه تنها بخشی از مایحتاج زندگی خود را تامین می‌کنند و درآمد خانوار را افزایش می‌دهند، بلکه باعث خودکفایی در تولید این دست از محصولات نیز می‌شوند.

به گزارش ورگ، علیرضا ابریشمی گفت: درنیمه ی دوم سال، بسیاری از کشاورزان گیلانی تقریبا بیکارند که با کشت دوم شالیزارها از بیکاری در می آیند و درآمد خوبی هم دست شان را می گیرد؛ در آمدی که می تواند هزینه های آماده کردن شالیزارها و کشت و کار برنج را در بهار و تابستان تامین کند.

وی افزود: شالیکاران گیلانی افزون بر درآمدی که از کشت برنج در هر هکتار به دست می‌آورند، در کشت دوم براساس نوع و ارزش محصول کشت شده، حدود هشت تا 20 میلیون تومان درآمد عایدشان می شود.

ابریشمی ادامه داد: شالیکاران با افزایش تولید محصولات زراعی در کشت دوم، نه تنها بخشی از مایحتاج زندگی خود را تامین می کنند و درآمد خانوار را افزایش می دهند، بلکه باعث خودکفایی در تولید این دست از محصولات نیز می شوند.

کارشناس جهاد کشاورزی گیلان افزود: از آنجا که در نیمه دوم سال، بارندگی‌ها در گیلان افزایش می‌یابد و غالبا شالیزارها دچار آبگرفتگی می شوند با کشت دوم، که لازمه آن، ایجاد زهکش است، آب‌ها به بیرون شالیزار هدایت و ضمن جلوگیری از فرسایش خاک، از جاری شدن سیل هم جلوگیری می‌شود.

ابریشمی، با بیان اینکه در فرآیند آماده‌سازی زمین و داشت محصولات کشت دوم بخش زیادی از علف‌های هرز و آفات در شالیزارها از بین می‌رود، خاطرنشان کرد: زیرخاک کردن بقایای محصولات زراعی مثل شبدر و حبوبات در شالیزارها باعث افزایش مواد عالی، بهبود کیفیت فیزیکی و شیمیایی خاک و در نتیجه حاصلخیزی آن خواهد شد و با این کار مصرف انواع کود در فصل کشت و کار برنج تا حدودی کاهش می‌یابد.

وی گفت: برخی از محصولات کشت دوم مثل باقلا و شبدر، ازت هوا را توسط باکتری‌های ریز، جذب و باعث افزایش آن در خاک می‌شوند که این کار مصرف کود اوره را کاهش می‌دهد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code