استان ها > گیلان

داماش رودبار دارای بالاترین تراکم رویش سوسن چلچراغ گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: طبق برآورد ها بالاترین تراکم رویش این گیاه در منطقه داماش است.

به گزارش ورگ، قربانعلی محمدپور با بیان اینکه گیاه سوسن چلچراغ از تیره سوسنیان اولین بار توسط لدبوری شناسایی و نام علمی Lilium ledehbohri بر آن نهاده شد، گفت: از سال 1355 طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست با عنوان اثر طبیعی ملی تحت حفاظت قرار دارد.

وی افزود: منطقه داماش عمارلو در ارتفاع یک هزار و  750 متری از سطح دریا قرار گرفته و به دلیل رویش گیاه نادر سوسن چلچراغ در زمره آثار طبیعی – ملی کشور ثبت شده است.

محمدپور ادامه داد: وسعت منطقه تقریبا” 6/0 هکتار است. تیره سوسنیان خاص نیمکره شمالی و بعضی گونه های آن جزء گیاهان متداول باغی محسوب می شود. این تیره شامل گیاهان علفی با گلهایی منفرد و یا خوشه ای اند. برگها به صورت فراهم و رگبرگها دراز و موازی است. گلها درشت و معمولا” پرچم ها شش عدداند.

وی خاطرنشان کرد: میوه کپسولی با سه شکاف بازشونده حاوی بذرهای قهوه ای است .این گیاهان تک لپه ای اند و بعضی از گونه های پیازدار و بعضی دارای ریزوم اند . بلندی ساقه که گاه تا 5/1 متر می رسد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه سوسن چلچراغ  نمونه منحصر به فردی است که به غیر از عمارلو تنها در لنکران آذربایجان مشاهده شده است،  گفت: زمان رویش سوسن چلچراغ گیاه دو هفته پس از ذوب برفهای زمستانی است و زمان   و طول دوره گلدهی از اوایل خرداد تا اوایل تیر ماه بسته به دمای محیطی و شرایط جوی متفاوت است . هر چه دمای هوای بهاری کمتر و سردتر باشد آغاز گلدهی نیز همانقدر به تاخیر خواهد افتاد.   گلبرگ ها   تا 15 روز باقی مانده پس از نمایان شدن دانه درون گرز می ریزند اما ساقه تا شهریور باقی مانده و با رسیدن دانه ، شروع به خشک شدن می کند.

محمدپور تصریح کرد: آب و هوای معتدل   شیب   بین 20 تا 100 درصد   و ارتفاع خاص ( بالاتر از 1500 متر ) وجنس و بافت خاک سبب محدودیت رویش و پراکنش این گیاه است. بطوریکه در خارج از این منطقه بندرت می توان در گلخانه ها و تحت شرایط خاص   آن را پرورش داد. با اینکه گیاه سایه پسند است سایه اندازی مداوم درختان بر منطقه رویش، خزان زودرس گیاه را به دنبال دارد. به عبارت بهتر گیاه نیازمند نور کافی است ولی نباید در معرض تابش شدید آفتاب قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی های به عمل آمده در صورت فراهم بودن شرایط مطلوب زیستگاهی نظیر اقلیم، خاک، شیب و ارتفاع  مناسب و … این گیاه می تواند در سایر نقاط استان نیز  رشد و نمو کند و در همین راستا گزارشاتی از مشاهده گیاه در سایر نقاط استان دریافت شده است که توسط گروه های کارشناسی این اداره کل مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند. این گیاه تنها گونه ایران تیره سوسنیان ایران است.

محمدپور گفت: طبق برآوردها بالاترین تراکم رویش این گیاه در منطقه داماش است. تاکنون تکثیر در شرایط گلخانه منجر به توفیق قابل توجه نبوده و پایه های گیاه در خارج از محیط طبیعی ضعیف، پتانسیل گلدهی پایین و گل های حاصل بسیار کوچکتر و ریزتر از محیط طبیعی بوده است.

وی افزود:  پیازهای این گیاه غذای مطلوبی برای گونه گراز است. چرای دام نیز می تواند سبب از بین رفتن گیاه شود.به همین دلیل اداره کل حفاظت محیط زیست استان اقدام به محدودسازی و فنس کشی محوطه تحت رویش سوسن چلچراغ در منطقه داماش کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: همچنین یک واحد پاسگاه در محل رویشگاه اثر طبیعی ملی واقع در روستای داماش احداث شده است.

وی افزود:تهیه و تدوین طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سوسن چلچراغ، همکاری در  بررسی و تحقیق تکثیر طبیعی و گلخانه ای گیاه، نصب تابلوهای معرفی اثر طبیعی ملی سوسن چلچراغ در مسیردسترسی منطقه و جمع آوری مکانیکی سوسک برگخوار از روی پایه های گیاه، هرس فصلی گیاهان هرز مهاجم منطقه ، پایش و برسی های کارشناسی مداوم منطقه اثر طبیعی ملی از دیگر اقدامات این اداره کل برای حفاظت از سوسن چلچراغ های استان است. 

محمدپور با بیان اینکه زیبایی گیاه و نادر بودن آن هر ساله هزاران نفر را به سوی این منطقه جلب می کند، گفت: ظرفیت برد هر منطقه برای پذیرش گردشگر محدود و لازم است تا تراکم حضور گردشگران با توجه به ظرفیت برد اثر طبیعی ملی سوسن چلچراغ  انجام پذیرد. 

وی افزود: از سوی دیگر بازدید از منطقه با توجه به حساسیت گونه، ترجیحا از پشت فنس ها یا مسیر های تعیین شده انجام می گیرد و چیدن گل ها و نیز برداشتن پایه ها به شدت ممنوع است. 

محمدپور تصریح کرد: هر گونه فعالیت گردشگری در منطقه با توجه به طرح مدیریت اثر طبیعی ملی سوسن چلچراغ ، هدایت و ساماندهی خواهد شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code