استان ها > مرکزی

خطر کرونای انگلیسی بیخ گوش استان مرکزی/افزایش فوتی‌ها در پایان سال

ورگ/مرکزی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با توجه به درگیری استان های همجوار با ویروس کرونای انگلیسی، امکان درگیری استان مرکزی هم وجود دارد و باید حساسیت ها را بالا ببریم.

دکتر سید محمد جمالیان دوم اسفندماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی در خصوص وضعیت بیماری کووید ۱۹ در استان و پیش بینی‌ها، اظهار کرد: هر زمان که با پیک بیماری روبرو می شویم، در ابتدای موج شاهد افزایش شمار بیماران سرپایی هستیم، دو هفته بعد موارد بستری و دو هفته بعد نیز موارد مرگ و میر افزایش می یابد و طبق پیش بینی های اپیدومیولوژیست ها به نظر می رسد، از ۱۵ اسفندماه شاهد پیک افزایشی در موارد بستری و در روزهای پایانی سال شاهد افزایش موارد فوت در استان باشیم.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به روزهای پایانی سال هستیم بر همین اساس اتفاقات اسفندماه متفاوت با دیگر ماه های سال است، گفت: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در روزبازارها بر عهده شهرداری است، اما در حال حاضر وضعیت مناسبی در روزبازارها حاکم نیست به طوری که حتی برخی فروشندگان از ماسک استفاده نمی کنند.

جمالیان افزود: عموما در اسفندماه توزیع مواد غذایی آغاز می شود و لازم است که سازمان صمت توزیع را محدود به چند فروشگاه خاص نکند، بلکه با افزایش تعداد فروشگاه ها مانع ایجاد تجمع و ازدحام شود، همچنین باید مانع ایجاد تجمع در دفاتر پیشخوان دولت شد.

وی خواستار همکاری بیشتر پلیس ۱۱۰ با دانشگاه علوم پزشکی جهت بازرسی ها و اعمال نظارت ها به دلیل کمبود نیروی پلیس اماکن شد و افزود: متاسفانه استان های همجوار استان مرکزی درگیر ویروس کرونای انگلیسی شده اند و این امر زنگ خطری برای استان به شمار می رود، با توجه به درگیری استان های جنوبی به ویروس و با توجه به اینکه از این مناطق به شهرستان شازند تردد بالاست باید فرمانداران حساسیت بالایی داشته باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به تجهیز آزمایشگاه های استان، گفت: روز گذشته ۵۰ نمونه مشکوک مورد ارزیابی قرار گرفت که خوشبختانه موارد ویروس کرونای انگلیسی منفی بود، اما با توجه به افزایش بیماری در استان های همجوار، احتمال درگیری استان وجود دارد، تیم های واکنش سریع دست به کار شده اند ولی به دلیل سرایت بالای این نوع ویروس و کاهش سن درگیری آن، باید گوش به زنگ باشیم.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *