استان ها > آذربایجان شرقی

جمعیت سالمندان و کودکان در ٢٥ سال آینده برابر می‌شود

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت آذربایجان‌ شرقی گفت: طی ۲۵ سال آینده جمعیت سالمندان و کودکان کشور برابر می‌شود و با توجه بع اینکه هزینه‌های سالمندان به مراتب بیشتر از کودکان است باید به فکر فراهم کردن امکانات باشیم.

ناصر رهبر در حاشیه آیین تکریم هفته سالمندی مقارن با هفته کودک در گفت‌وگو با ورگ، اظهار کرد: هرم جمعیتی هرچه قدر قاعده پهنی داشته باشد، برای کشور موثر است که این قاعده را کودکان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: در دهه ۶۰ هرم جمعیتی کشور بسیار عالی بوده و جمعیت کودکان بالا بود؛ در واقع بالا بودن جمعیت کودکان به این معنی است که نیروهای مولد یک کشور بسیار بالا بوده و دارای دانشگاه‌ها و کارخانجات فعال است.


وی ادامه داد: امروزه تأخیر در امر ازدواج، عدم تمایل به فرزند آوری و تمایل به تک فرزندی در جامعه بسیار افزایش یافته است که این امر منجر شده تا قاعده هرمی ما کوچک تر می‌شود و جمعیت سالمندان افزایش یافته و به نوعی می‌توان گفت سونامی سالمندی در راه است. 

مدیر گروه سلامت جمعیت خانواده مرکز بهداشت آذربایجان‌ شرقی گفت: میانگین طول عمر  در مردان ۷۴ سال و زنان ۷۶ سال است.

 رهبر خاطرنشان کرد: در کل دنیا جمعیت سالمندی رو به افزایش بوده ولی شیب ملایم دارد؛ درحالی‌که در کشور ما جمعیت سالمندی با شیب تندی افزایش می‌یابد؛ از این رو باید از الان آمادگی‌های لازم را داشته و امکانات لازم را ایجاد کنیم.

وی عنوان کرد: کانون دوستار سلامت برای اولین بار در آذربایجان شرقی راه اندازی شد و در حال حاضر ۲۰ کانون در سطح استان وجود دارد.


وی تامین،حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و معنوی، بهره‌مندی از کیفیت زندگی بهتر، تداوم حضور و مشارکت موثر در جامعه، تقویت روحی خودباوری و اعتماد به نفس و تفاهم، انتقال تجارب و مهارت حل مسائل و مشکلات و ارائه مراقبت‌ها و آموزش های لازم را از اهداف کانون دوستدار سلامت( شهروند ارشد) عنوان کرد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *