اجتماعی > جامعه، شهری

جمالی‌نژاد: توسعه شهر با اداره شهرداری به روش دولتی اتفاق نمی‌افتد

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عنوان نهادهای مستقل عمومی غیردولتی نباید نظیر دستگاه‌های دولتی خود را سازمانی دولتی بدانند و از دولت تقاضای کمک‌های مختلف مالی و تجهیزاتی داشته باشند زیرا با این تفکر توسعه شهرها و روستاها اتفاق نمی‌افتد.

به گزارش ورگ، به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مهدی جمالی‌نژاد که امروز (پنج‌شنبه) در ادامه سفر به سیستان و بلوچستان در نشست مدیریت شهری و روستایی در شهرستان ایرانشهر سخن می‌گفت، با اشاره به ضرورت سرعت گرفتن توسعه استان سیستان و بلوچستان، این سوال را مطرح کرد: آیا با وجود کمک‌های مختلف دولت در سال‌های اخیر از جمله پرداخت اعتبارات و ماشین آلات و قیر و … توسعه لازم در شهرها صورت گرفته است؟

وی در ادامه گفت: کمک‌های وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها امسال انجام می‌شود ولی ایجاد تحول و جهش در شهرها و روستاهای استان یک نگاه جدید را می‌طلبد که یکی از محورهای آن دور شدن از تفکر اداره شهر و روستا با اتکای صرف به کمک‌های دولتی است.

جمالی نژاد در ادامه بر توجه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و شوراها به ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: برای اداره مطلوب شهرها و روستاها و تأمین درآمد برای اجرای پروژه‌ها و تقویت زیرساخت‌ها چاره‌ای جز تغییر نگاه و رویکرد به اداره شهر و روستا نداریم.

وی در ادامه با بیان این که با همکاری و همفکری و مشارکت مردم و نگاه‌های جدید به اداره شهرها و روستاها می‌توان شهرها و روستاها را متفاوت با وضعیت فعلی اداره و از آنها درآمد پایدار و ثروت تولید کرد، گفت: یکی از راهکارهای اصلی جذب سرمایه گذار است و این بحث نیازمند تقویت زیرساخت‌های سرمایه گذاری و امنیت سرمایه گذار است و جلوه این موضوعات باید از بیرون استان نمود داشته باشد و مسؤولان استان و دست‌اندرکاران مدیریت شهری و روستایی لازم است معرفی و اطلاع رسانی مؤثری از منطقه خود و مزیت‌های آن انجام دهند.

وی همچنین بر ضرورت تعریف بسته‌های سرمایه گذاری برای حضور مؤثر بخش خصوصی و سرمایه گذاران و اطلاع رسانی آنها تاکید نمود.

معاون عمرانی وزیر کشور با اشاره به وجود ظرفیت‌ها، قدمت و پیشینه و فرهنگ شهروندی اصیل مردم استان سیتان و بلوچستان و میراث فرهنگی و معنوی و آداب و رسوم و فرهنگ و اصالت و داستان‌های اسطوره‌ای استان، این موارد را ظرفیت بزرگی برای جذب سرمایه گذار ذکر نمود.

جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش گفت: در قانون بودجه سال ۹۸ برخی احکام مربوط به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نظیر تبصره (۲) ماده (۳۹) احیا و مرحله اول اعتبارات آن واریز شد و میزان قیر رایگان نسبت به سال گذشته افزایش یافت و اعتباری هم برای مدیریت پسماندها در نظر گرفته شده است.

وی همچنین بر برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از انتشار اوراق مشارکت از طریق اجرای یک پروژه با مشارکت چندین شهرداری تاکید کرد و گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به طرح‌های درآمدزا شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تسهیلات اعطا می‌نماید.

وی اضافه کرد: پیگیر رفع مشکلات شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در زمینه منابع انسانی از طریق تهیه لوایح و آئین نامه‌های تخصصی این حوزه و ارائه آنها به مجلس و دولت هستیم.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین با اشاره به همکاری‌های این سازمان و شرکت بازآفرینی شهری گفت: شهرهای دارای بافت‌های تاریخی و بافت‌های فرسوده می‌توانند از اعتبارات این موضوع استفاده نمایند و ضرورت دارد شهرداران با تهیه و ارائه طرح‌های دقیق و کاربردی بتوانند اعتبار لازم را جذب کنند.

جمالی نژاد همچنین در خصوص جبران خسارات ناشی از سیل گفت: به موجب مصوبات هیأت محترم وزیران و قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده به واحدهای مسکونی و تجاری، راه‌ها، پل‌ها و زمین‌های کشاورزی اعتباراتی برای بازسازی و نوسازی و جبران خسارت‌ها پرداخت می‌شود و پرونده‌های واحدهای مسکونی در حال معرفی به بانک‌هاست.

در ابتدای این جلسه که فرمانداران، بخشداران، شهرداران و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای شهرستان‌های ایرانشهر، فنوج، بمپور، دلگان و سرباز و مدیران استانداری سیستان و بلوچستان حضور داشتند، چند نفر از حاضران مسائل و مشکلات حوزه کاری خود را بیان نمودند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code