استان ها > قزوین

جان دوباره در پنبه‌زارهای قزوین

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اینکه کشت هر هکتار پنبه در استان؛ ۱۵ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم دارد، اعلام کرد: بعد از سال‌ها تعطیلی کشت پنبه در استان؛ سال جاری کشت این محصول در اراضی کشاورزی استان آغاز شده است.

به گزارش ورگ، تورج بنیادی اظهار کرد: طی چند سال اخیر به دلیل هزینه‌های بالای تولید، عدم مکانیزه بودن کشت، نبود نیروی کارگری و افزایش هزینه‌های مربوط به کاشت، داشت و برداشت کشت پنبه مورد استقبال کشاورزان قرار نگرفت ولی با توجه به حمایت‌های دولت و سیاست‌های ویژه در خصوص خرید تضمینی این محصول پنبه‌زارهای استان جانی دوباره گرفتند.

وی افزود: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان در شهرستان بوئین‌زهرا به زیر کشت این محصول برود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین میانگین متوسط عملکرد این محصول را بیش از چهار تُن در هکتار برآورد کرد و گفت: بر اساس این پیش‌بینی می‌شود امسال ۴۰۰ تُن پنبه از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود.

وی اشتغال‌زایی بالا و حفظ خاک و پایداری تولید در اراضی کشاورزی از مزایای کشت پنبه در اراضی کشاورزی دانست و بیان کرد: به‌طور متوسط با کشت هر هکتار پنبه در استان؛ پنج نفر به‌صورت مستقیم و ۱۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌شود.

بنیادی تصریح کرد: پنبه نیاز آبی کم و مقاومت بالایی نسبت به شوری خاک دارد که امیدواریم با توجه به محدودیت‌های کم‌آبی و تغییرات مربوط به خشک‌سالی طی سال‌های اخیر شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول باشیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: مباحث مربوط به اشتغال‌زایی، تأمین مواد اولیه صنایع نساجی و کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی موجود در استان‌های هم‌جوار مانند البرز، اشتهارد، مرکزی، قم و سایر صنایع وابسته و همچنین رعایت تناوب زراعی و درنهایت حفظ و پایداری تولید از جمله‌ها صرفه‌های اقتصادی مربوط به کشت پنبه در کشور است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code