استان ها > آذربایجان غربی

جابجایی دو روستا برای احیای دریاچه ارومیه

محل جدید روستاهای کاسه کران و سوغانلو پیرانشهر که در راستای احیای دریاچه ارومیه جابجا خواهند شد، هفته آینده تعیین می‌شود.

به گزارش ورگ، امروز با حضور پیمان آرامون سرپرست معاونت عمرانی استاندار آذربایجان غربی و خضری نماینده مردم شهرستان های پیرانشهر و سردشت در مجلس، بخشدار مرکزی ، جمعی از روسای ادارات خدمت رسان شهرستان و با حضور جمعی از اهالی روستای سوغانلو و کاسه کران پیرانشهر از محل پیشنهادی جهت انتقال روستای سوغانلو این شهرستان بازدید به عمل آمد.

در این بازدید پیمان آرامون با تاکید بر اینکه چندین سیاست در حوزه عمرانی در سطح شهرستان پیرانشهر در دست اقدام است که با تامین اعتبار تکمیل خواهند شد اظهار کرد:  یکی از این سیاست ها افزایش جذب گردشگران در شهرستان بوده که نسبت به پارسال خوشبختانه ۲۰ درصد افزایش داشته است ،همچنین باتوجه به فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه جاده های منتهی به مرز باید بهبود یابند، در این راستا اعتباراتی برای توسعه بزرگراه در حال اجرای تمرچین- پیرانشهر- نقده اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اقدامات ستاد بازآفرینی استان یادآورشد: هدف بازسازی ساختمان های فرسوده در روستاهای استان برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر می باشد که اعتباری بالغ بر ۴۸ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص داده شده است.

 آرامون افزود: امروز پیرو سیاست های دولت در احیای دریاچه ارومیه از روستاهای کاسه کران و سوغانلو بازدید به عمل آمد که محل جدید برای احداث روستاهای جدید هفته آینده در کمیته فنی در استان مطرح خواهد شد که بعد از مصوب شدن و پس از مراحل اداری، جهت احداث این دو روستا اقدام می شود.

خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید با اشاره به اینکه هدف دولت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر است، افزود: مهاجرت روستاییان به شهر باعث رشد بی رویه جمعیت و ایجاد مشکلات برای ادارات خدمت رسان و باعث بیکاری مهاجرکنندگان خواهد شد که امیدواریم اقدامات جهت احداث دو روستا هرچه سریعتر انجام پذیرد.

خضری افزود: زمین هایی برای احداث محل جدید دو روستا از منابع ملی اختصاص داده شده که خوشبختانه دارای امکانات زیرساختی نیز می باشند همچنین روستای کاسه کران باتوجه به اینکه در محل مخزن سد کانی سیو قرار گرفته بود به ناچار مجبور به تخلیه روستا شدیم که امیدواریم با تعیین محل حدید روستا، روستائیان به محل زندگی جدید خود منتقل شوند.

به گزارش ورگ؛ پیرو سیاستهای احیای دریاچه ارومیه دو روستای کاسه کران با ۳۲۰ نفر جمعیت و ۵۱ خانوار و روستای سوغانلو پیرانشهر  با ۳۵۰ نفر جمعیت و ۶۱ خانوار به محل جدید منتقل شوند که روستای کاسه کران تخلیه شده و روستای سوغانلو در حال تخلیه است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *