استان ها > گیلان

تعیین حق آبه گامی موثر در راستای حفاظت از تالاب‌ها

رئیس سازمان جهاددانشگاهی استان گیلان گفت: مطابق برنامه پنجم توسعه حق آبه زیست محیطی جایگاه ویژه‌ای دارد زیرا تعیین حق آبه گامی در راستای حفاظت از تالاب‌ها است.

به گزارش ورگ، فریبرز جمالزاد امروز در چهل و ششمین گردهمایی معاونان آموزشی جهاد دانشگاهی که با حضور حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی در بندرانزلی برگزار شد، اظهار کرد: استان گیلان با وجود پتاسیل‌ها و موهبت‌های الهی در حوزه کشاورزی و دامداری در بخش صنعتی مغفول مانده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان با اشاره به اهمیت تولید فناوری، افزود: محوریت فعالیت‌های جهاددانشگاهی فرهنگی، آموزش و پژوهش بوده که همواره به عنوان یک نهاد انقلابی با نیروهای متعهد و کارآمد معرفی در عرصه آموزش و فناوری پیشگام است.

وی با بیان اینکه فناوری و پژوهش را باید متناسب با نیاز روز و در جهت رفاه و معیشت مردم کاربردی کرد تا بتوانیم از مشکلات و دشواری‌ها، به خوبی عبور کنیم، ادامه داد: دانشی کارآمد است که منجر به تولید فناوری شود.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان با اشاره به ظرفیت پژوهشکده محیط زیست و اعلام آمادگی برای ارائه خدمات گسترده در سطح کشور، گفت: این پژوهشکده طرح‌ها و و پژوهش‌های مختلفی را در راستای خدمت به جامعه اجرایی کرده و در حال حاضر با توجه به اهمیت حفاظت از تالاب‌ها در این راستا اقداماتی را هم در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه مطابق برنامه پنجم توسعه حق آبه زیست محیطی جایگاه ویژه‌ای دارد زیرا تعیین حق آبه گامی در راستای حفاظت از تالاب‌ها است، بیان کرد: دولت موظف شده حق‌آبه‌های تالاب‌های کشور را مشخص کند که در این راستا گروه پایش منابع آبی پژوهشکده محیط زیست طرح‌هایی را تصویب کرده و می‌تواند تبدیل به برند در تعیین حق‌آبه زیست محیطی تالاب‌ها شود.

جمالزاد، تصفیه پساب واحدهای تخلیه نفت را از جمله پروژه‌های مهم پژوهشکده محیط زیست عنوان کرد و افزود: در بخش‌های آموزشی، فرهنگی و پژوهشی فعالیت‌های اثرگذاری توسط همکاران ما در واحد استان انجام گرفته که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به میزبانی گیلان از گردهمایی معاونان آموزشی، خاطرنشان کرد: در طی این سه روز کارگاه‌های مختلفی در حوزه‌های آموزشی برگزار شد و تبادل اطلاعات صورت گرفت که امید است خروجی این گردهمایی تحقق اهداف از پیش تعیین شده و برندسازی پژوهش‌های فناورانه باشد.

گفتنی است؛ چهل و ششمین گردهمایی معاونان آموزشی جهاددانشگاهی با حضور بیش از 220 نفر از معاونان آموزشی سازمان‌های استانی، واحدها، پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی از 16 لغایت 18 مهرماه به میزبانی سازمان جهاددانشگاهی گیلان در بندرانزلی برگزار شد.

همچنین پس از برگزاری آیین اختتامیه دکتر طیبی، رئیس جهاددانشگاهی کشور به همراه دکتر فریبرز جمالزاد، رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان در جلسات جداگانه با ارسلان زارع استاندار گیلان، محمدصادق حسنی و جبار کوچکی‌نژاد نمایندگان رشت در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code