استان ها > گیلان

تعطیلی بازار از روی شکم سیری نیست / مردم در خانه ها بمانند

ورگ/گیلان فرماندار بندر مرزی آستارا در پاسخ به سوال ها و درخواست های بازاریان گفت: تعطیلی بازارها، پاساژها و سایر مراکز تجاری شهرستان از روی شکم سیری نیست، بلکه اصناف دغدغه تأمین سلامت خود و خانواده را دارند.

حسن رستم زاد در جلسه ستاد پیشگیری، مقابله و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان مرزی بندر آستارا که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: اقتصاد آستارا متصل به حضور گردشگر و توریست داخلی و خارجی در شهرستان است و با شرایط پیش آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا، آستارا از مناطقی است که بیش از سایر نقاط استان گیلان متضرر شده است.

وی با اشاره به برخی سوال ها و درخواست های بازاریان در خصوص گزارش وضعیت اقتصادی شهرستان به مسئولان بالادست، افزود: تعطیلی بازارها، پاساژها و سایر مراکز تجاری شهرستان از روی شکم سیری نیست، بلکه اصناف دغدغه تأمین سلامت خود و خانواده را دارند و این وضعیت با تنظیم نامه ای به استانداری ارسال شده است.

وی با بیان اینکه آستارا به معنای واقعی از هر نظر ویژه است و مردم با قرنطینه خود در خانه ها، به این وضعیت بحرانی خاتمه دهند، ادامه داد: یکی از مهمترین مرزهای بین المللی زمینی ورودی و خروجی کشور و تنها مرز زمینی و ریلی استان گیلان در این شهرستان قرار دارد و فعالیت بندر و منطقه ویژه اقتصادی این اهمیت را ارتقا داده است.

رستم زاد با تأکید بر اینکه با استقرار نیروهای هلال احمر و همکاری پلیس، راهداری و مرزبانی، عملیات شناسایی و معرفی بیماران مشکوک به کرونا به مراکز درمانی در ورودی و خروجی استان گیلان، جنب تونل آستارا و اردبیل در حال انجام است، خاطرنشان کرد: از 28 اسفند ماه تاکنون 4165 خودرو با 12 هزار و 500 نفر سرنشین پایش شده اند.

وی در بخش دیگر سخنان خود از پیگیری های سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور جمهوری آذربایجان در خصوص تلاش برای باز ماندن مرز زمینی آستارا جهت تردد کامیون ها و سایر فعالیت های گمرکی تقدیر کرد و توضیح داد: آستارا نقش ویژه ای را در واردات و صادرات کشور در این ایام داشته است.

الزام بهره مندی بازاریان آستارا از بسته های حمایتی

حسین ابوالحسنی، رئیس اتاق اصناف بندر مرزی آستارا در نخستین جلسه ستاد در سال جدید، خاطرنشان کرد: کاسبی بازاری ها در شب عید تعطیل شد و باید به شکلی پاسخگوی بالغ بر 6000 واحد صنفی باشیم.

وی با تأکید بر اینکه باید مشکلات آنها را بررسی و راهکار لازم را ارائه کنیم، ادامه داد: بسیاری از بازاریان ما گرفتار بدهی، اجاره مغازه و چک هستند.

وی با انتقاد از اینکه باید روشی اتخاذ شود تا در تصمیمات برای کسبه پاساژها و بازار ساحلی و کسبه داخل شهر فرقی قائل نشویم، تصریح کرد: طی چند روز گذشته اداره صمت و اتاق اصناف با حضور نمایندگان سایر ادارات از 1900 واحد صنفی شهرستان بازرسی انجام دادند که برای 60 مورد تخلف، پرونده تشکیل شد.

وی از تنظیم و ارسال نامه فرماندار شهرستان به استاندار گیلان در خصوص اعلام وضعیت اسف بار اقتصادی شهرستان و رکود شدید بازار تقدیر کرد و افزود: در این نامه درخواست شده است تا فعالان در صنوف مختلف از بسته های حمایتی دولت و وام های کم بهره بهره مند شوند.

ابوالحسنی در بخش پایانی سخنان خود از تداوم برگزاری گشت مشترک با حضور نمایندگان پلیس نظارت بر اماکن عمومی و اتاق اصناف در دو شیفت صبح و بعدازظهر در سطح شهر آستارا و لوندویل سخن گفت و اضافه کرد: امروز پنج واحد صنفی خاطی پلمپ گردید و به چند واحد دیگر تذکر داده شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code