استان ها > گیلان

تروما؛ معضل اصلی کشورهای در حال توسعه است

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تروما؛ یکی از مهمترین معضل کشورهای در حال توسعه است.

به گزارش ورگ، شاهرخ یوسف زاده چابک در سومین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی، در دهکده ساحلی بندرانزلی با اشاره به اهمیت تروما به عنوان معضل اصلی کشورهای در حال توسعه، اظهار کرد: مرکز تحقیقات ترومای جاده ای گیلان، با محوریت پیشگیری از حوادث ترافیکی، برنامه های متعددی را در دستور کار خود قرار داده است، البته تروما، مفهوم وسیعتری را در بر دارد و این مرکز در زمینه سوانح سوختگی، غرق شدگی، مسمومیت ها نیز فعالیت دارد.

وی ادامه داد: طرح رجیستری غرق شدگی با تلاش مرکز تحقیقات تروما جاده ای گیلان و همکاری وزارت بهداشت و چند دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور در حال انجام است.

رییس همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی، با بیان اینکه بیماری های مرتبط با مقوله تروما، دارای ویژگی های متفاوتی است، تصریح کرد: نحوه اداره تروما با سایر بیماری ها فرق دارد، در حالی که در برخی بیماری ها، سطوح مختلف بیمارستانی، پیش بیمارستانی و توانبخشی، نقش قابل ملاحظه ای دارند، عوامل اثرگذار دیگری مانند عوامل اجتماعی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، در تروما نقش ویژه ای را ایفا می کنند.

یوسف زاده ادامه داد: وضع قوانین، نظارت و آموزش، بیش از عوامل داخل بخشی در تروما تاثیر گذار است، در سایر بیماری ها سهم بخش بهداشت و درمان 25 درصد و سهم مولفه های اجتماعی اثرگذار دیگر 75 درصد است که این رقم در مورد تروما کاملا متفاوت و به نسبت زیادی بستگی به شرایط موجود دارد .

وی، با تصریح بر هزینه های بیماری ناشی از تروما، گفت: هزینه ی بیماری مانند سرطان قابل مقایسه با هزینه تروما نیست، تروما نقطه مشترک لازم برای ایجاد هماهنگی های آموزشی است و این هماهنگی تنها با عزم ملی، تشریک مساعی، ارتباطات و فعالیت های مشترک و بین سازمانی میسر است و ایجاد این هماهنگی توسط متولیان بهداشت و درمان و دانشگاه های علوم پزشکی، به تنهایی، ممکن نیست.

رییس همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی در پایان، برگزاری چنین همایش هایی را فرصتی برای شروع پوشش ارتباطی بین سازمانی دانست و اظهار امیدواری کرد با کمک دست اندرکاران، گام های موثری در راستای توسعه یافتگی و ارتقاء سلامت جامعه برداشته شود .

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code