استان ها > گیلان

تراموای رشت با ظرفیت بیشتری اجرا شود

رئیس مجمع روسای شورای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان‌ها با بیان اینکه باید خط تراموا در رشت با ظرفیت بیشتری ایجاد شود گفت: رشت می‌تواند در این باره از تجربیات شهرهای دیگر کشور استفاده کند.

به گزارش ورگ، محسن هاشمی در جلسه کمیسیون خدمات شهری و حمل و نقل در راستای برگزاری شصت و سومین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها به اجرای خطوط تراموای رشت با ظرفیت بیشتر و با هدف آینده‌نگری تاکید شد.

وی در ساختمان شورای رشت با اشاره به اینکه استان گیلان و شهر رشت چهره‌های شاخص و برجسته ای دارند، اظهار کرد : چهره‌هایی از جمله آیت‌الله بهجت، شیون فومنی و … بسیار شاخص هستند.

هاشمی به مبحث هوای پاک اشاره و اظهار کرد:اجرا نشدن این مبحث موضوع مهمی است که باید به آن توجه بیشتری جلب شود.

وی با بیان اینکه قوانین موجود در کشور برای حمل و نقل عمومی و عمران کشور با شدت لازم اجرایی نمی‌شود، گفت: مهم‌ترین مبحث حمل و نقل عمومی مدیریت مصرف سوخت است که سالیانه باید بابت آن 4000 میلیارد تومان توسط دولت به حمل و نقل شهری اختصاص پیدا کند که متاسفانه اجرا نمی‌شود.

هاشمی به نقش دولت در مبحث خرید اتوبوس‌های درون شهری اشاره کرد و گفت: دولت باید بابت خرید اتوبوس‌های شهری اعتباراتی اختصاص دهد که این مبحث نیز محقق نشده است.

هاشمی به استفاده از سیستم اتوبوس برقی در شهرها به واسطه مباحث محیط زیستی اشاره و اظهار کرد: شنیده‌ها حاکی از آن است که وزارت نفت موافق این موضوع نیست و می‌گویند که این اقدام به واسطه دوباره کاری موجب اتلاف انرژی می‌شود.

وی به مصوبه اخیر دولت پیرامون خریداری ۱۹ هزار اتوبوس درون شهری اشاره و تصریح کرد: متاسفانه هنوز حتی یک اتوبوس به ما داده نشده است.

وی با بیان اینکه دولت درباره ساخت و تحویل حداقل 10 هزار اتوبوس گازی و یا برقی به شهرهای مراکز استان عقب است، افزود: تفاهمنامه‌ای که از این بابت امضا شد باید پیگیری شود .

هاشمی پیرامون پروژه تراموای رشت گفت: به نظر می‌آید باید خط تراموا در رشت با ظرفیت بیشتری ایجاد شود و رشت می‌تواند در این باره از تجربیات شهرهای دیگر کشور استفاده کند.

وی به ظرفیت 6000 نفری تراموای رشت اشاره و تصری کرد: باید به ظرفیت 15 تا 20 هزار بر اساس آینده‌نگری در این باره برنامه‌ریزی شود.

وی به اجرای خطوط قطار شهری اشاره کرد و گفت: خطوط راه‌اندازی نشده قطارهای شهری در شهرهای کشور نیازمند پیگیری و همراهی دولت است.

هاشمی به مقوله مدیریت جامع شهری اشاره و اظهار کرد: این مقوله را مطرح کردیم اما آرای لازم را کسب نکرد.

وی معضل پسماند را مربوط به مدیریت شهرها دانست و بیان کرد: مدیریت شهری در هر کدام از شهرهای کشور باید به این مبحث با نگاه درآمدزایی نگاه کند و معتقدم از پسماند تهران می‌توانیم 1000 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم اما در حال حاضر مافیایی آن را به قیمت کیلویی 1000 تومان خریداری و پس از آن کیلویی 8000 تومان به فروش می‌رساند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code