استان ها > گیلان

تالاب “سوستان” کجاست؟ – ورگ

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: تالاب سوستان به عنوان یک اثر ارزشمند در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.

به گزارش ورگ، شهرود امیر انتخابی گفت: تالاب سوستان از تالاب‌های آب شیرین است که در فصول پاییز و زمستان پرآب بوده و در فصل تابستان از آب آن کاسته می‌شود. دور تا دور تالاب از نیزار پوشیده شده، همچنین در داخل و کناره‌های تالاب گیاهان مردابی و درختان جنگلی وجود دارد و در وسط تالاب جزیره‌ای از درختان بلوط به همراه انجیلی وجود دارد.

وی ادامه داد: از دلایل اصلی ثبت این اثر وجود مناظر زیبا و بکر، دسترسی آسان، وجود زیستگاه آبزیان و پرندگان و همچنین رویش نیلوفرهای آبی و پسته دریایی بر سطح تالاب می‌توان نام برد.

انتخابی با بیان اینکه اوج زیبایی و شکوفایی نیلوفرهای آبی تالاب مرداد و شهریور است، تصریح کرد: این مزیت‌ها باعث شده تا طبیعت دوستان و گردشگران استقبال قالب توجهی از تالاب داشته باشند.

وی افزود: پرونده ثبتی تالاب سوستان در همایش شورای ثبت ملی آثار طبیعی در تاریخ پنجم و ششم شهریور ماه در بندر انزلی ارائه شد و خوشبختانه تالاب سوستان با تائید هیات داوران شورای ثبت آثار طبیعی به عنوان یک میراث ارزشمند در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.

انتخابی خاطرنشان کرد: لوح ثبتی این اثر از سوی وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ارسال خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، خاطرنشان کرد: با ثبت این اثر روند حفاظت و معرفی هر چه بیشتر آن تسریع خواهد شد از این رو پس از این به جهت پیشگیری از آتش‌سوزی ورود به جزیره توسط گردشگران ممنوع بوده و حفاظت از این اثر طبیعی نیز به صورت مردم نهاد و با همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستا انجام می گیرد.

وی گفت: ریختن زباله، برافروختن آتش، شکار پرندگان و هر گونه تخریب و ساخت و ساز در اطراف تالاب ممنوع خواهد بود.

گفتنی است، تالاب سوستان در شهر لاهیجان (عروس گیلان) و از شهرهای بزرگ استان واقع شده است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code