استان ها > گیلان

بسیاری از مراکز آموزشی درمانی گیلان فرسوده است

ورگ/گیلان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بسیاری از مراکز آموزشی درمانی گیلان، فرسوده و از حداقل های امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی از جمله سی تی اسکن و MRI بی بهره اند.

ارسلان سالاری امروز در نشست هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان با قدردانی از زحمات بسیجیان گفت: امروز دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با قدمت بالای سی ساله خود از کمبود بسیاری از امکانات اولیه زیرساختی برای ارایه خدمات بهداشتی درمانی رنج می برد.

وی تصریح کرد: این کاستی ها که به نوعی همه ما در ایجاد آنها دخیل هستیم، یک روزه به وجود نیامده، بلکه میراث سال های متمادی بوده و هر روز نیز بر آن افزوده شده است.

تراز منفی دانشگاه بالغ بر ۳۰۰میلیارد تومان است

سالاری با بیان اینکه دانشگاه با بدهکاری ۶۵۰ میلیاردی مواجه است، افزود: اگر تمامی مطالبات دانشگاه از سوی سازمان های بیمه گر پرداخت شود تا با آن بدهی های خود را بپردازیم، باز هم بالغ بر ۳۰۰ میلیارد بدهی خواهیم داشت که ما به ازای آن چیزی وجود ندارد، اگر با همین وضعیت، پیش برویم و فکری برای اصلاح فرایندها صورت نگیرد، قطعاً ۳۰۰ میلیارد دیگر نیز بر بدهی های دانشگاه افزوده خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: برای برون رفت از این وضعیت نامطلوب، نیاز به خود گذشتگی و ایثار در تمامی بدنه دانشگاه است تا با همدلی و تعامل بیش از پیش برای بهبود وضعیت تلاش کنیم.

وی، خاطرنشان کرد: اگر چه تحریم های ناجوانمردانه و شرایط اقتصادی موجود، وضعیت دانشگاه های علوم پزشکی را تحت الشعاع خود قرار داده است، اما وضعیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از لحاظ توسعه زیرساخت ها، گسترش فضاهای آموزشی و درمانی، تامین تجهیزات تشخیصی، تکمیل سایت دانشگاه و… در وضعیت بدی قرار دارد.

بسیاری از مراکز درمانی گیلان از حداقل های امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی بی بهره اند

سالاری گفت: گیلان تنها استانی است که نتوانسته از ظرفیت طرح تحول سلامت برای بهبود وضعیت زیر ساخت های خود استفاده کند، در حالی که بسیاری از دانشگاه هایی که سال ها بعد از علوم پزشکی گیلان تشکیل شده اند، امروز از نظر بهبود زیر ساخت ها، وضعیت مطلوبتری از گیلان دارند.

وی با بیان اینکه، تنها دانشگاهی هستیم که نتوانسته ایم طرح تحول سلامت شهری را در استان راه اندازی کنیم، یادآور شد: برای اینکه پزشکان و کادر درمانی بتوانند خدمات مناسب ارایه کنند، نیاز به زیر ساخت و امکانات مناسب دارند. در حالی که امروز بسیاری از مراکز آموزشی درمانی گیلان، فرسوده و از حداقل های امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی از جمله سی تی اسکن و MRI بی بهره اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بیش از نیمی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بسیجی هستند، اگر تفکر بسیجی در دانشگاه نهادینه شود، قطعا سایر افرادی که عضو بسیج نیستند نیز با آن همراه خواهند شد.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از کارهایی که در گذشته با هزینه های کم و در شرایط عادی قابل انجام بود، در دانشگاه انجام نشده و امروز همان کارها را باید در شرایط سخت و با هزینه های بیشتر انجام دهیم که این مهم بدون دلسوزی و از خودگذشتگی قابل انجام نیست.

عضویت بیش از ۱۰ هزار نفر در سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان

سید ابراهیم پورعباس رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان بیش از ۱۰ هزار نفر عضو دارد گفت: از این تعداد، نزدیک به هزار نفر دارای مدرک دکترا، ۴۰۰ نفر کارشناسی ارشد، ۴هزار و ۶۱۶ نفر کارشناس، هزار و ۲۹۵ نفر کاردانی و مابقی پایین تر از کاردانی هستند.

وی ادامه داد: با سازماندهی این افراد، سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان توانسته است از زمان تاسیس تاکنون، خدمات و فعالیت های امدادی و درمانی قابل قبولی را در استان انجام دهد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: ۷هزار و ۵۲۲ تیم بهداشتی، درمانی(فوق تخصصی، تخصصی، عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و مشاوره) آموزشی، فرهنگی، تک تخصصی، بیمارستان صحرایی و ثابت، طرح شهید دکتر رهنمون و تیم های اعزامی به مدارس توسط سازمان با حضور۵۴ هزار و ۴۶۰ نفر پزشک، پیرا پزشک، تعداد ۵۶۸هزار و ۳۰۴ نفر بیمار را در مناطق محروم استان و ۱۲۰هزار و ۱۵۳ نفر بیمار را در مطب ها، درمانگاه ها و … به صورت رایگان ویزیت کردند.

پورعباس در پایان گفت: همچنین بالغ بر یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان دارو و اقلام بهداشتی بصورت رایگان توزیع شد.

 

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code