استان ها > اصفهان

برگزاری نخستین مسابقه کتابت قرآن در اصفهان

دبیر اولین دوره مسابقات ملی کتابت قرآن کریم گفت: اصفهان برای نخستین بار میزبان مسابقات کتابت قرآن شده است.

به گزارش ورگ، احسان پورنعمان، امروز سه شنبه در نشست خبری برگزاری اولین دوره مسابقه کتابت قرآن در اصفهان، اظهار کرد: برای نخستین بار در چهل و دومین دوره مسابقات قرآنی، مسابقه کتابت نیز برگزار می‌شود. این موضوع از چند سال گذشته مد نظر سازمان اوقاف و امور خیریه بوده تا آن را به عنوان بخش هنری مسابقات برگزار کند و دیگر بخش های هنری نیز ضمیمه آن شود.

وی افزود: زمینه این اتفاق در مسابقات سال گذشته فراهم شد و از حدود سه ماه قبل برنامه ریزی های  لازم انجام شد. در عید غدیر فراخوان آن اعلام شد و خوش‌نویسان ۴۰ روز فرصت داشتند تا مطابق شرایط اعلام شده یک صفحه از قرآن مجید را نگارش کنند.

دبیر اولین دوره مسابقات کتابت قرآنی اضافه کرد: اواخر شهریور امسال آثار به دست ما رسید و مرحله نخست داوری انجام و ۲۸ نفر از افراد برگزیده شدند که همگی خوش نویسان شناخته شده سراسر کشور هستند. ‌

وی گفت: بخش دیگر این دوره از مسابقات، بخش مخاطبان جوان بود که نهایتا با سن ۲۴ سال می‌توانستند شرکت کنند.

پورنعمان با بیان اینکه مدرسه مکاتبه قرآن با همکاری اوقاف و امور خیریه تاسیس شده است، تصریح کرد: یکی از اهداف این مدرسه به عنوان یک مرکز فرهنگی و هنری احیای خطوط ایرانی است. این دوره از مسابقات تمرکز بر خط نثر ایرانی است. در دور نخست ۷۰ نفر در بخش حرفه‌ای به عنوان کتابت فاخر و ۱۰ نفر از کاتبان جوان شرکت کردند که در بخش کاتبان جوان هفت نفر و از بخش دیگر ۲۱ نفر برگزیده شدند و از این افراد ۹ نفر خانم و ۱۹ نفر مرد هستند.

وی افزود: سازمان به دنبال زمینه سازی برای رسیدن به یک قرآن عامه پسند و زیبایی است که بتواند جایگزین نسخه‌های غیربومی شود، به همین دلیل تمرکز بر خطوط قرآنی به خصوص نثر ایرانی است.

دبیر اولین دوره مسابقات کتابت قرآنی ادامه داد: آشنایی با حفظ و علوم قرآنی، فضای کشور را قرآنی می‌کند. فضای قرآنی متشکل از مسائلی چون بخش هنری و به طور مشخص بخش کتابت قرآن است. اگر بخواهیم فضای قرآنی پرنشاطی داشته باشیم باید در تمام بخش ها برنامه ریزی شود.

وی خاطر نشان کرد: فردا (چهارشنبه) در شبستان مسجد جامع اصفهان مسابقه حضوری این افراد برگزار می‌شود که در کنار یکدیگر یک صفحه از قرآن را با یک خط واحد نگارش می کنند و تا عصر فرصت دارند تا یک فرمول مناسب برای این نگارش پیدا کنند. همان روز نیز داوری انجام می‌شود و پنج شنبه نیز اختتامیه این مسابقه خواهد بود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code