استان ها > لرستان

برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، اجرایی می‌شود

ورگ/لرستان مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، اجرایی می‌شود.

مهرداد فتحی بیرانوند امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به اجرایی شدن برنامۀ ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران پس از قریب به سه سال وقفه، از لزوم همکاری‌های فراسازمانی برای اجرای مؤثرتر برنامه‌های حفاظتی در حوزه حیات‌وحش خبر داد.

وی تصریح کرد: این برنامه در پایان سال ۱۳۹۴ تکمیل و به‌منظور اجرا ابلاغ شده بود که اخیراً اجرایی شدن آن طی طرحی تحت عنوان مشاوره و نظارت راهبردی بر اجرای برنامۀ عمل پلنگ ایرانی در معاونت محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در دست اقدام است.

فتحی بیرانوند خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی موضوعات مدیریتی مربوط به پلنگ ایرانی و پراکنش آن در قریب به کلیه استان‌های کشور، این برنامه یکی از طرح‌های کلیدی در حوزه حیات‌وحش است که اجرایی شدن آن به حفاظت مؤثرتر طیف وسیعی از سایر گونه‌های گیاهی و جانوری نیز کمک شایانی می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان اضافه کرد: طی هفته گذشته، سه برنامه آموزشی تخصصی در محل مجموعۀ اجتماعی و فرهنگی امام علی (ع) برگزار شد که ضمن پرداختن به برخی موضوعات آموزشی تعیین شده در برنامۀ ملی، نقش سایر سازمان‌ها و نهادهای دست‌اندرکار در این زمینه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی بیان کرد: در این برنامه همچنین دکتر علی سلاجقه و دکتر مهدی قربانی از اساتید دانشگاه تهران و دکتر فرزام پوراصغر سنگاچین، رئیس گروه امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه‌وبودجه کشور، توضیحاتی در خصوص موضوعات مربوطه ارائه کردند.

فتحی بیرانوند با اشاره به سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط‌زیست و ایجاد نظام یکپارچه ملی محیط‌زیست، همچنین اصل پنجاهم قانون اساسی کشور و قانون برنامۀ پنج‌ساله توسعه ششم در خصوص نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست بر اثرات برنامه‌های توسعه‌ای و لحاظ کردن ضوابط و معیارهای پایداری محیط‌زیست، همچنین وظیفه ذاتی این سازمان برای حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش کشور به‌عنوان سرمایه‌های ملی، بر لزوم همکاری فراسازمانی برای حفاظت مؤثر از گونه‌های حیات‌وحش و بالأخص پلنگ ایرانی، تأکید کرد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *