استان ها > خوزستان

بار انتقال معارف امام (ره) به نسل جوان، بر دوش نخبگان است

ورگ/خوزستان رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با تاکید بر اینکه اندیشه امام باید مداوم بازگویی و بازیادآوری شود، گفت: امروز بار سنگین انتقال معارف امام (ره) به نسل جوان، بر دوش نخبگان است.

حجت الاسلام و المسلمین سید محسن شفیعی در گفت‌وگو با ورگ، اظهار کرد: در سالگرد رحلت امام عزیز و بزرگوار هستیم و طبیعتا فضای گفتمان عمومی و تلاش‌های رسانه‌ای در این ایام چه در داخل و چه در خارج از کشور به امام خمینی (ره) معطوف شده است. در مقام تحلیل و بررسی، یکی از مدارک معتبر، مجموعه صحیفه امام است که در ۲۲ جلد است. معارف گران‌بهای صحیفه امام، راوی صادق و امین آرمان‌ها و نهضت امام خمینی است.

وی ادامه داد: وقتی به صحیفه مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که امام به دنبال تحقق احکام شرعی و حاکمیت مبانی دینی است. امام حکومت را ساختار و چارچوبی برای تحقق اوامر الهی می‌دانست و لذا در صحبت‌های امام وقتی به صحیفه مراجعه می‌کنیم در موارد متعددی این را می‌بینیم که امام می‌فرمایند: «خدا نیاورد روزی را که در نظام اسلامی یک معصیت صورت گیرد». تاکید ایشان بر این است که همه چیز بر اساس مبانی اسلام باشد و در جای جای مدیریت‌شان چه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و چه در یک دهه پس از پیروزی انقلاب، این موضوع مشهود است. اگر امام در برابر سوال ما قرار گیرند و ما از ایشان بپرسیم که شما به دنبال چه چیزی هستید؟ امام می‌فرمایند که من به دنبال اقامه اوامر الهی و تحقق فرامین الهی هستم، تا جایی که بتوانم.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به اینکه تردیدی نیست که حکومت مطلق الهی در دوران ظهور حضرت ولی عصر(عج) تحقق پیدا می‌کند، افزود: اما نگاه امام این بود که ما در زمان غیبت کار را تعطیل نمی‌کنیم و دست بر دست نمی‌گذاریم. در همه ادوار تاریخی، جامعه اسلامی موظف است به اینکه تا جایی که بتواند احکام الهی را پیاده‌سازی کند.

وی با اشاره به دلیل محبوبیت امام خمینی (ره) گفت: این محبت‌ها چگونه تجمیع می‌شود؟ چه دستگاه تبلیغاتی و چه سازمانی می‌تواند این همه دل را بسوزاند و چشم را بگریاند؟ وقتی به مکتب اهل بیت مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که وعده الهی این است که خدا می‌گوید بنده‌ای که در مسیر من حرکت می‌کند، من محبت او را در دل‌ها قرار می‌دهم. در روایت‌ها گفته شده است عمل خالص از انسان مخلص، موجب محبت و توجه دل‌ها به او می‌شود. حتی صاحبان محبت و دل‌های بی‌قرار شاید خود نیز ندانند که چرا این فرد را دوست دارند و بر چه اساسی او را دوست می‌دارند، این اجر انسان مخلص است. امام انسانی بود که عمر خود را در مسیر بندگی خدا گذراند، برای خود قدمی برنداشت، آنچه مدنظر او بود، رضای الهی بود. امام به مقام فنای فی الله رسیده بود و این موضوع موجب اخلاص در نیت و عمل او بود و این اخلاص و پاکیزگی نیت و رفتار، باعث شد که خداوند محبت او را در دل‌ها قرار دهد و جامعه بشری را به او علاقه‌مند کند. در احادیث و روایات اهل بیت آمده است، کسی که بین خود و خدا رابطه درست برقرار کند، خدا بین او و جامعه رابطه زیبایی برقرار خواهد کرد.

شفیعی تاکید کرد: امام بنده خدا بود و خداوند متعال به او عظمت و بزرگی داد. محبت در دل‌ها را به او داد و امروز بعد از گذشت بیش از سه دهه از رحلت امام می‌بینیم که در سالگرد رحلت امام نه تنها در فضای درونی ایران عزیز ما، بلکه در هر جایی که آزادگان عالم هستند، همه برای امام مراسم برگزار می‌کنند، مقام امام را عزیز می‌دانند و از همه مهم‌تر اینکه مطالب، راه و خط امام را مورد توجه و تبعیت قرار می‌دهند.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان تصریح کرد: اگر کسی از ما سوال کند که آیا پس از گذشت سال‌ها، حرف و درس امام خمینی (ره) از رونق و اعتبار نیفتاده و دچار کهنگی نشده است؟ پاسخ خیر است؛ به دلیل اینکه هر چیزی که به سرچشمه بی پایان الهی وصل باشد، به همان بقا و جاودانگی راه پیدا می‌کند. اندیشه امام خمینی (ره) چون مبتنی بر معارف الهی است، زنده است.

وی در پایان تاکید کرد: امروز بار سنگینی مانند همه آموزه‌های الهی، معارف انسانی و پیام‌های نورانی پروردگار، بر دوش نخبگان است که راهی برای انتقال این معارف به نسل‌های جدید پیدا کنند، زبان نسل نو را بدانند و این معارف را به نسل نو منتقل کنند. این بار بر دوش نخبگان است و رسانه‌ها باید در این زمینه تلاش کنند، اندیشه امام باید مداوم بازگویی و بازیادآوری شود و همان احتمامی که در نشر سیره رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌بینیم که ایشان مقید هستند که حتما در سخنرانی‌ها و خطبه‌ها، نام امام را بر زبان جاری کنند؛ درس‌های امام، پیام‌ها، خاطرات امام را بگویند و در یک کلام نگذارند که راه و مکتب امام از پیش چشم آزادگان دور شود و مورد غفلت قرار گیرد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code