استان ها > گیلان

بارندگی در راه شالیزارهای گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان گفت: کشاورزان هر چه سریع‌تر محصول برنج خود را برداشت و از زمین زراعی خارج کنند.

مسعود الماسی در گفت و گو با ورگ، از بارش باران از اواخر هفته در اکثر نقاط استان خبر داد و گفت: با ورود سامانه جدید بارشی به گیلان، کشاورزان جهت جلوگیری از خسارات وارده، هر چه سریع‌تر محصول برنج خود را برداشت و از شالیزار خارج کنند.

وی افزود: گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و تاکنون برداشت برنج در 90 درصد از این شالیزارها انجام شده است.

الماسی با بیان اینکه بخش عمده برنج برداشت نشده در شهرستان رودبار باقیمانده است، خاطرنشان کرد: عدم برداشت برنج در یگر شهرستانها نیز به صورت موردی وجود دارد و بهتر است کشاورزان برای جلوگیری از خسارت‌ها برای دروی ساقه‌های برنج وارد مزارع شوند.

وی با اشاره به اینکه بارندگی موجب ورس یا خوابیدگی ساقه های برنج می شود و این امر به برنجکاران خسارت می‌زند، گفت: سال گذشته برخی از شالیزارهای گیلان به دلیل بارش براران در زمان دروی برنج دچار ورس یا خوابیدگی شدند که خسارت به بیمه‌شدگان پرداخت شد.

الماسی تاکید کرد : کارخانه‌های شالیکوبی نسبت به جمع آوری و پوشش شلتوک های انبار شده در فضای باز اقدام کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان با بیان اینکه کشت دوم و پروش راتون یکی از راه‌های افزایش در آمد کشاورزان است، ادامه داد: بارش‌های پیش رو شرایط مناسبی را برای ذخیره و آماده سازی زمین جهت کشت راتون فراهم می‌آورد و کشاورزان می‌توانند در این راستا اقدام کنند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code