استان ها > اردبیل

بارش بهاری برف در مشگین‌شهر باغداران را غافلگیر کرد/تداوم بارش‌ها در اردبیل

ورگ/اردبیل برای چندمین سال متوالی بارش برف و سرمای هوا باغداران مشگین‌شهر را نگران کرد تا همچنان این خطه رکورددار بارندگی‌های بهاری باشد.

سیاوش محمدی در گفتگو با ورگ اظهار کرد: با آغاز فعالیت سامانه بارشی از صبح امروز در تمامی مناطق شمالی استان شاهد بارش باران و در  مناطق مرکزی و جنوبی استان شاهد بارش برف بودیم.
به گفته مدیر کل هواشناسی استان بیشترین بارش برف از ایستگاه آلوارس با 42 سانتیمتر گزارش شده و مجموع بارش از روز گذشته تا ظهر امروز در شهرستان‌های مشگین‌شهر 24 میلیمتر، خلخال 22میلیمتر، بیله‌سوار و نیر 21 میلیمتر و نمین 18 میلیمتر گزارش شده است.
وی ادامه داد: همچنین در سایر شهرستان‌های استان نیز بین 10  تا 15 میلیمتر بارش به ثبت رسیده است که براساس نقشه‌های هواشناسی، همچنان با تداوم استقرار پرفشار سطح زمین در منطقه، آسمان استان ابری و مه آلود گاهی توام با وزش باد تند در جاده‌ها همراه با کولاک برف به ویژه در گردنه‌های حیران، الماس و صائین روبرو خواهیم بود.
محمدی اضافه کرد: با فعالیت سامانه بارشی طی امروز تا ظهر فردا (چهارشنبه 20 فروردین) بارش متناوب باران و برف در سطح استان پیش بینی میشود در روزهای پنجشنبه و جمعه از شدت ناپایداری کاسته شده، تنها در مناطقی از استان به ویژه در مناطق مرکزی و جنوبی استان بارش پراکنده باران و برف انتظار میرود. 
وی بیان کرد: از طرفی به دلیل وزش باد شمالی و نفوذ هوای سرد از عرضهای شمالی، روند کاهشی دما تداوم داشته و هوای سرد تا آخر هفته جاری در سطح استان ماندگار است به طوریکه امروز و فردا پیشینه دما در مناطق مرکزی و جنوبی استان از صفر درجه نیز بالاتر نخواهد رفت.
مدیرکل هواشناسی استان ادامه داد: از امشب تا صبح پنجشنبه در طول شبها و ساعات اولیه صبح کمینه دما در مناطق مرکزی و جنوبی استان  حدود 4 تا 7 درجه سلسیوس زیر صفر هم افت خواهد کرد اما از روز جمعه دمای هوا بطور نسبی افزایش می‌یابد. 
به گزارش ورگ، هواشناسی استان اردبیل همچنین با صدور  اطلاعیه نسبت به کنترل و تنظیم دمای گلخانهها، دامداریها،مرغداریها، انبارها و استفاده از وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع هشدار داد.
همچنین اتخاذ تمهیدات لازم در راستای حفاظت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار و ماشین‌آلات کشاورزی، اجتناب از سفرهای غیر ضرور و عدم توقف و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها از دیگر توصیه‌های هواشناسی استان اردبیل است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code