علمی و دانشگاهی > علم و فناوری ایران

اولین نمایشگاه چالش‌ها و نیازهای صنایع و سازمان‌ها در تبریز برگزار می‌شود

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: اولین نمایشگاه چالش‌ها و نیازهای صنایع و سازمان‌های استان طی روزهای ۲۹ تا ۳۰ خرداد در تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش ورگ، عبدالرضا واعظی در نشست خبری با بیان این‌که این نمایشگاه از چند نظر نقطه عطف و رویداد مهمی است، اظهار کرد: این نمایشگاه هم از نظر موضوع و هم محتوای شرکت‌کنندگان منحصر به فرد بوده و تاکنون مشابه آن در کشور برگزار نشده است.

وی اصلی‌ترین هدف از برگزاری این نمایشگاه را تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع عنوان کرد و گفت: در این نمایشگاه قطعاتی که وارداتی بوده و به دلیل تحریم‌ها در تامین آن‌ها مراکز صنعتی با مشکلاتی مواجه شده‌اند، تولید می‌شود.

وی بومی‌سازی تولید قطعات، جلوگیری از رکود صنایع و ایجاد فضای تولید، بازاریابی و فروش محصولات دانش‌بنیان، ایجاد اشتغال، جلوگیری از خروج ارز، احصای نیازهای صنایع و شناساندن ظرفیت‌های پارک علم و فناوری برای محققان، پژوهشگران، دانشجویان و صنایع را از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه بیان کرد.

واعظی، طراحی و تولید تجهیزات، قطعات و مواد مورد نیاز صنایع، طراحی و تولید محصولات با کاربری جدید، اصلاح فرآیند تولید و افزایش بهره‌وری، چالش‌های زیست محیطی و نیازهای فناوری اطلاعات و اتوماسیون اداری را از محورهای این نمایشگاه عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه بازدیدکنندگان شرکت‌های فناوری و دانش بنیان بوده و غرفه داران صنایع و سازمان‌های تخصصی همانند شرکت آب و فاضلاب، شرکت توزیع برق، شرکت آب منطقه‌ای و … هستند؛ به طوری‌که صنایع در این نمایشگاه نیازهای خود را مطرح می‌کنند و فناوران بعد از بازدید درصورتی که توانایی تولید محصول را داشته باشند با شرکت‌ها قراردادی را منعقد می‌کنند.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: تاکنون ۳۱ شرکت در آذربایجان شرقی برای شرکت در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این رقم به ۵۰ شرکت برسد.

وی با بیان این‌که پارک علم و فناوری حمایت‌های صفر تا صدی را از ایده‌های نوآورانه انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: گام اول حمایت‌ها، مرحله پیش رشد بوده که صاحبان ایده ۶ ماه فرصت دارند تا ایده را آماده کرده و برنامه‌های آن را تبیین کنند، بعد از این مرحله وارد مرحله رشد شده و در این مرحله سه سال فرصت دارند تا تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی را دریافت کرده و محصولات خود را ارائه دهند.

وی اضافه کرد: پس از مرحله رشد وارد مرحله تجاری‌سازی، برندسازی، ثبت اختراع و بازاریابی می‌شوند؛ به تازگی ایده‌ای تحت عنوان دپارتمان بازاریابی شروع شده و همزمان با این نمایشگاه افتتاح خواهد شد تا به شکل حرفه‌ای به بازاریابی شرکت‌ها کمک شود.

واعظی متذکر شد: افزایش قیمت دلار به نفع شرکت‌های دانش بنیان بوده و می‌توانند با کالاهای چینی و اروپایی وارد رقابت شوند.

وی بیان کرد: برای ثبت ایده در پارک علم و فناوری هیچ محدودیتی وجود ندارد و حتی افراد فاقد مدرک آکادمیک نیز می توانند ایده خود را در پارک ثبت کنند؛ به طوری‌که از دی ماه سال ۹۷ در سامانه ثبت اختراع پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ۲۵۴ ایده ثبت شده است.

واعظی با اشاره به وجود ۱۱۶ شرکت دانش‌بنیان در آذربایجان شرقی، افزود: از این تعداد ۲۹ شرکت در پارک علم و فناوری مستقر بوده و همچنین ۱۶۲ واحد فناور در این پارک مستقر هستند.

وی با اشاره به این‌که میزان درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان آذربایجان شرقی حاصل فروش داخلی ۱۹۰ میلیارد ریال و میزان صادرات تولیدات این شرکت‌ها ۶۲۸ هزار دلار است.

وی با اشاره به افزایش ۷۰ درصدی بودجه پارک علم و فناوری در سال جاری، خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری استان سال گذشته از نظر بودجه‌ای در ردیف بیست و چهارم کشور قرار داشته که امسال در جذب بودجه مقام هشتم کشور را به خود اختصاص داده است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code