استان ها > فارس

اهمیت رعایت اخلاق کسب و کار اکنون بیش از هر زمانی است

ورگ/فارس عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: در شرایطی که اقتصاد وضعیت مناسبی ندارد و فعالان اقتصادی و بنگاه‌ها در شرایط سختی قرار دارند، باید مسائل اخلاقی در حوزه کسب و کار بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

صلاح الدین ایزدفر در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: اخلاق در کسب و کار در همه دوران‌ها یه عنوان یک مسأله مهم مطرح بوده و شواهد گواه این است که رعایت اصول اخلاقی در فعالان و یا بنگاه‌های اقتصادی با عملکرد و مسایل مالی شرکت ها ارتباط مستقیم و مثبت دارد.

به گزارش ورگ به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، ایزدفر افزود: یکی از اهداف ما در کمیسیون اخلاق کسب و کار توجه، توسعه و بسط فرهنگ مهربانی و روابط انسانی توام با محبت بین عوامل کار و تولید است.

ایزدفر با تاکید بر اینکه بنگاه های اقتصادی باید نسبت به تضمین‌های اخلاقی بیشتر دقت کنند، گفت: امروزه ارزش های اخلاقی و مسئولیت اجتماعی از شاخص های مهم در دنیای کسب و کار است که بنگاه های اقتصادی در یک رقابت سالم تلاش می کنند با پایبندی و رعایت اصول اخلاقی، کالای خود را به جامعه ارائه و پایداری در بازار و مشتری مداری را به منثه ظهور برسانند.

او اضافه کرد: اخلاق مداری و اخلاق کسب و کار یک روند بالا به پایین از مدیریت آغاز می‌شوند که اخلاقیات و حکمرانی مناسب سازمانی می‌تواند به موفقیت در کسب و کار منجر شود.

فرشاد زارع، عضو اتاق بازرگانی فارس و کارشناس مالکیت فکری نیز در این جلسه به ارائه مطلب با عنوان ” اخلاق، فرآیند ثبت و قوانین حقوق مالکیت فکری (برند یا نشان تجاری، اختراعات، طرح صنعتی) “پرداخت.

او گفت: کسب و کارها به دو بخش خدمات محور و محصول محور تقسیم می‌شوند که کسب و کارهای محصول محور می توانند از قوانین حقوق مالکیت فکری بهره مند شوند و انحصار خود را حفظ کنند و به صورت اختراع، طرح صنعتی یا نشان تجاری ثبت شوند.

زارع افزود: اگر محصولی دارای نوآوری و گام ابتکاری باشد، می توان برای ثبت آن اقدام کرد و این درحالی است که طرح صنعتی مربوط به ظاهر و زیبایی محصول است و نشان تجاری یا برند باعث می شود خدمت یا محصول از سایر رقبا متمایز شود. 

او بیان کرد: برای ثبت برند مجوز نشاندهنده فعالیت باید ارائه شود که با داشتن مجوز تاسیس و کارت عضویت اتاق بازرگانی میتوان حداکثر سه برند را ثبت نمود و ثبت تعداد بیشتر نیازمند کارت بازرگانی یا پروانه بهره برداری است که  هدف این امر جلوگیری از دلالی در ثبت برند بوده است.

زارع گفت: گاهی در ثبت برند اصول اخلاقی رعایت نمی شود و قوانین و مقررات زیر پا گذاشته می شود جهت ثبت برند متقاضی باید اظهارنامه ارائه دهد و این اظهارنامه در روزنامه رسمی آگهی شود. 

این عضو اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: عنوان برند بهتر است به گونه ای انتخاب شود که مشابهتی با عنوان سایر برندها نداشته باشد و اگر کسی که برندی ثبت کرده باشد و فرد دیگری وارد حیطه انحصاری برند او شده باشد می تواند اعتراض کند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code