استان ها > گیلان

افزایش مشارکت مردمی هدف مهم توسعه پرنده نگری در آستارا

ورگ/گیلان رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: ارتقاء پرنده نگری موجب خواهد شد که مردم در حفاظت از پرندگان مهاجر و بومی این شهرستان مشارکت بیشتری داشته باشند.

مصطفی فلاح مجاور در گفت و گو با ورگ از افتتاح سایت پرنده نگری و مرکز آموزش بازدید پرندگان آستارا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: افزایش مشارکت مردمی هدف مهم توسعه پرنده نگری در آستارا است و ارتقای بحث آموزش موجب خواهد شد که مردم و جوامع محلی بیش از گذشته مدافع حفاظت از محیط زیست به ویژه پرندگان باشند.

وی افزود: تالاب های آستارا به خصوص تالاب استیل آستارا یکی از زیستگاه های ارزشمند پرندگان مهاجر است، به طوری که امسال بیش از ۴۰۰۰ باکلان در طول سال در این تالاب جوجه  آوری می کنند.

فلاح مجاور ادامه داد: تالاب استیل آستارا به قدری برای پرندگان مهاجر امن است که امسال حتی شاهد فرود اردک سرحنایی را شاهد بودیم که در فهرست لیست قرمز و در خطر انقراض جدی قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: بستگی به شرایط آب و هوایی تعداد پرندگانی که برای فرود به زیستگاه های ارزشمند آستارا می آیند، متغییر است و امسال با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی شاهد فرود بالغ بر ۶۰۰۰ پرنده مهاجر در این شهرستان هستیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا گفت: مردم با فرهنگ آستارا در حفاظت از پرندگان مهاجر و بومی بسیار حساس هستند و اغلب شکارچیانی که برای شکار پرندگان به این شهرستان می آیند غیربومی هستند.

فلاح مجاور تصریح کرد: ما با شکارچیان متخلف به جد برخورد می کنیم و از ابتدی آغاز فصل شکار در سال جاری تاکنون اسلحه های چندین شکارچی را ضبط و به شکارچیان متخلف را به داداگاه معرفی کرده ایم.

وی ادامه داد: اگر چه پرنده نگری می تواند درآمدزایی مطلوبی برای شهرستان داشته باشد، اما هدف مهم اداره محیط زیست از راه اندازی پرنده نگری افزایش آگاهی مردم به خصوص نسل جوان، نوجوان و دانش آموزان است.  

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا گفت: تالاب استیل آستارا از بزرگترین کلونی های زاد آوری پرندگان مهاجر در کشور محسوب می شود و امسال با توجه به اینکه سطح آب در این تالاب مناسب است، شاهد بیش از پیش حضور جوجه آوری پرندگان مهاجر هستیم.

 

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *