استان ها > گیلان

افزایش شمار سالمندان تاثیر منفی بر درآمد ناخالص ملی کشور دارد

ورگ/گیلان معاون سیاسی و اجتماعی استاندار گیلان گفت: گیلان قطب مهم کشاورزی کشور است که نیروی انسانی نقش مهمی در مراحل مختلف آن دارد، از این رو کاهش جمعیت جوان و افزایش شمار سالمندان تاثیر منفی بر درآمد ناخالص ملی کشور را به دنبال دارد.

محمود قاسم‌نژاد عصر امروز(سه شنبه) در جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: سالمندی پدیده‌ای اجتناب ناپذیر و دوره‌ای از چرخه زندگی انسان محسوب می‌شود که در زمره مهمترین مباحث اجتماعی هر کشور جای دارد.

وی با بیان اینکه باید در جهت فراهم کردن امکان و شرایط لازم برای این دوره برنامه ریزی جامع و تلاش مضاعفی صورت گیرد، افزود: امکاناتی که دراین دوره ارائه می‌شود باید نیازهای فردی، اجتماعی و فرهنگی جامعه هدف را تامین کند.

قاسم‌نژاد به نرخ بالای جمعیت سالمندی گیلان اشاره و بیان کرد: کاهش مرگ و میر و افزایش سطح امید به زندگی در استان، از مهمترین دلایل افزایش طول عمر ساکنان این منطقه محسوب می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان خاطرنشان کرد: گیلان قطب مهم کشاورزی کشور است که نیروی انسانی نقش مهمی در مراحل مختلف آن دارد، از این رو کاهش جمعیت جوان و افزایش شمار سالمندان، کاهش تولیدات این استان و نیز تاثیر منفی بر درآمد ناخالص ملی کشور را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش میزان باروری و ایجاد تعادل جمعیتی می‌تواند بخشی از مشکلات در زمینه سالمندی را برطرف کند، گفت: برنامه ریزی و سیاستگذاری در این بخش باید مورد توجه دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد.

قاسم‌نژاد تصریح کرد: ازدواج دیرهنگام، عدم تمایل به فرزندآوری و نیز تک فرزندی به میزان قابل توجهی متاثر از فرهنگ غربی، تفاوت سطح توقعات نسل جوان با نسل سالمند امروز و سبک زندگی است.

وی با تأکید بر ضرورت تقویت رویکرد فرهنگی در مقوله سالمندی اظهار کرد: متاسفانه در این بخش اقدام موثری صورت نگرفته در حالی که دامنه فرهنگی حوزه سالمندان بسیار وسیع است.

قاسم‌نژاد بر لزوم انجام پژوهش با موضوع سالمندی نیزتاکید کرد و افزود: باید با بررسی‌های جامع و انجام مطالعات گسترده، نیازمندی‌های سالمندان شناسایی و در جهت رفع و کاهش آن روندی علمی و منطقی دنبال شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان به نقش دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و نیز فعالان اجتماعی در خصوص توسعه پژوهش با رویکرد سالمندی اشاره و خاطرنشان کرد: اگر از هم اکنون برای جمعیت آینده سالمند برنامه‌ریزی درستی نشود، با مشکلات زیادی در این بخش که افزایش هزینه‌های بهداشتی و درمانی مهمترین آنهاست، مواجه می‌شویم.

وی بسیاری از ناتوانی‌ها و بیماری‌های سالمندان را ناشی از عدم تامین نیازهای جسمی و روانی آنان دانست و گفت: لازم است با تصمیم گیری و برنامه ریزی صحیح علاوه بر فراهم کردن شرایط زندگی مطلوب در دوره سالمندی، هزینه‌های مراقبت از سالمندان را  کاهش دهیم.

معاون استاندار گیلان سیاست‌های تشویقی همچون اجرای طرح‌های حمایتی و ارائه تسهیلات به اعضای خانواده جهت نگهداری از سالمندان را ضرورتی مهم در حفظ سلامت جسمی و روانی این قشر خواند.

وی به صدور مجوز برای تاسیس آسایشگاه سالمندان اشاره و اظهار کرد: باید این رویکرد فرهنگی و اجتماعی را به سمت مناطق دارای جمعیت سالمندی بیشتر، سوق دهیم.

قاسم‌نژاد همچنین بر لزوم برگزاری نشست‌های کارشناسی با موضوع سالمندان به صورت مستمر و ارائه راهکارهای عملیاتی در این بخش تاکید کرد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code