استان ها > گیلان

افزایش حساسیت و حفاظت از گورکن‌ها!

رییس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان سیاهکل گفت: حفاظت از جمعیت گونه‌های جانوری و گیاهی هر منطقه موجب حفاظت از محیط‌زیست کل منطقه می‌شود.

به گزارش ورگ، جواهردشتی با اشاره به افزایش حساسیت و حفاظت مردم از گورکن‌ها در این شهرستان گفت: گورکن‌ها به‌طور کلی موجوداتی بی‌آزارند و با وجود دندان‌های قوی بیشتر از طعمه‌های کوچک و گیاهان تغذیه می‌کنند و با این کار به حفظ محیط زیست منطقه خدمت می‌کنند.

وی افزود: امروز طبق گزارش واصله و تماس تلفنی یکی از علاقمندان به حیات وحش مبنی بر حضور یک قطعه گورکن در محوطه مسکونی، ماموران یگان حفاظت محیط زیست سیاهکل با مراجعه به محل و آرام‌سازی حیوان، نسبت به زنده‌گیری آن و سپس رهاسازی در منطقه زیستگاهی این گونه، اقدام کردند.

جواهر دشتی خاطرنشان کرد: گورکن جانور همه‌چیزخوار از خانواده راسویان است که بدن کوتاه و چاق و پاهای کوتاه دارند که برای کندن مناسبند. سر آنها مثل راسو کشیده و گوشهایشان کوچک است.

 وی تصریح کرد:صورت گورکن ها سیاه است که چند لکه سفید دارد. بدنشان خاکستری رنگ است. خطوطی با رنگ روشنتر از سر تا دم را می‌پوشانند. گورکن‌ها موجوداتی خجالتی و شب‌گرد هستند.

جواهر دشتی ادامه داد: گورکن‌ها مهارت زیادی در حفر کردن زمین دارند و با استفاده از چنگال‌های دراز پاهای جلوی خود، زمین را می‌کنند تا غذا به دست آورند.

وی تصریح کرد: بینایی گورکن ‌ها ضعیف است، ولی حس بویایی و شنوایی بسیار بالایی نیز دارند.

جواهر دشتی از همه طبیعت دوستان و کسانی که در حفظ گونه‌های خدادادی و عرصه‌های طبیعی همکاری می‌کنند، قدردانی کرد و گفت: حفاظت از جمعیت گونه‌های جانوری و گیاهی هر منطقه موجب حفاظت از محیط زیست کل منطقه می‌شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code