استان ها > گیلان

افزایش تولید عسل و زنبورداری در گیلان

ورگ/گیلان معاون امور دامی و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش‌بینی می‌شود، امسال عسل گیلان افزایش یابد و ورود متقاضیان در استان به زنبورداری نیز رو به افزایش است.

حجت علی‌اکبرنژاد در گفت و گو با ورگ با اشاره به اینکه تولید عسل وابسته به طبیعت و شرایط آب و هوا است، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی خوبی که امسال داشتیم، تولید عسل گیلان نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده نسبت به سال گذشته، امسال ۱۰ درصد افزایش تولید عسل خواهیم داشت، ادامه داد: بیشترین افزایش تولید عسل را در شهرستان‌های تالش و آستارا شاهد هستیم.

علی‌اکبرنژاد خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه زنبورداردان فعال استان به افزایش کلونی ها تمایل بیشتری نسبت به سال گذشته دارند، افراد جدیدی نیز متقاضی ورود به زنبورداری در استان شده‌اند.  

افزایش متقاضیان جدید در گیلان به زنبورداری

معاون امور دامی و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: اغلب متقاضیان جدید روستایی زادگان هستند و به ویژه فعالیت زنان برای ورود به حرفه زنبورداری در گیلان رو به افزایش است.

علی‌اکبرنژاد قیمت خوب فروش عسل را یکی از دلایل افزایش رغبت جوانان و بانوان به زنبورداری عنوان کرد و گفت: عسل گیلان علاوه بر مصرف در استان به بازارهای دیگر استان‌ها نیز به فروش می رسد و همچنین به صورت سوغاتی به دیگر کشورها نیز برده می‌شود.

عسل گیلان کمی رقیق اما خوش طعم و با کیفیت     

وی گفت: اگرچه عسل گیلان کمی رقیق‌تر از عسل دیگر استانها است، اما از نظر طعم و کیفیت بسیار مطلوب است و بازارپسندی بالایی دارد.

معاون امور دامی و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه به تولید سایر فراورده‌های زنبورعسل اشاره کرد و گفت: بر طبق آمارگیری سالانه در گیلان ۷۱ کیلوگرم تولید ژله رویال، گرده گل به میزان ۷۹۰۹ کیلوگرم، ۶۴۵۹ کیلو بره موم و ۲۴۲ گرم زهر زنبورتولید می‌شود.

کمک زنبورعسل به تولید میوه‌های باکیفیت در باغات

وی با بیان اینکه زنبور عسل حدود ۱۳۰ برابر ارزش تولید مستقیم خود در امر گرده افشانی گیاهان زراعی و درختان میوه، حفظ محیط زیست جنگل ها و مراتع کشور مفید است، ادامه داد: کشاورزان و باغداران باید به این مسئله توجه داشته باشند و با آغوش باز پذیرای استقرار کلنی‌های زنبور عسل باشند.

علی اکبرنژاد با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته به دلیل اهمیت بالای وجود کلنی در باغات، بهره برداران با آغوش باز اجاره به کندو داران پرداخت می‌کنند، تاکید کرد: باغداران برای بهبود کیفیت و کمیت محصولات خود از کلنی‌داران استقبال و از استقرار آن ها ممانعت به عمل نیاورند.

 

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *