استان ها > گیلان

افزایش تولید راتون و کلزا راهکاری برای افزایش درآمد برنجکاران

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: کشت دوم موجب افزایش درآمد کشاورزان می شود و برنامه داریم علاوه بر افزایش پرورش راتون زمینه های توسعه تولید کلزا را در استان افزایش دهیم.

مسعود الماسی در گفت و گو با ورگ، با بیان اینکه گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، گفت: تاکنون ساقه‌های طلایی برنج در 96 درصد از شالیزارهای استان رسیده است.

وی با بیان اینکه تاکنون 75درصد از محصول برنج در شالیزارهای استان برداشت شده است، افزود: کاهش هزینه تولید برنج یکی از اولویت‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی است. تاکنون برداشت برنج در 67 درصد از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه انجام شده است.

الماسی ادامه داد: یکی دیگر از راهکارهای افزایش درآمد کشاورزان و بهبود معیشت برنجکاران توسعه کشت دوم است و امسال برنامه داریم تا پرورش راتون را که برنجی کم زحمت تر و گرانتر از برنج اولیه است در شالیزارهای استان توسعه یابد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در 70هزار هکتار از شالیزارهای گیلان راتون پرورش داده شد و امسال برنامه داریم تا در بیش از 75هزار هکتار از شالیزارها راتون پرورش داده شود.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: علاوه بر پرورش راتون و کشت صیفی جات و سبزیجات برای کشت دوم در شالیزارهای استان برنامه ریزی شده است تا رغبت کشاورزان گیلانی را به تولید کلزا در استان افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود، امسال در 8هزار هکتار از اراضی کشاروزی گیلان کلزا کشت شود که عمده ترین آنها در شهرستانهای رودبار و سیاهکل انجام خواهد شد.

الماسی گفت: علاوه بر این شهرستانها، کشت کلزا در شالیزارهای رشت، آستانه اشرفیه، لاهیجان،صومعه سرا و فومن نیز کشت خواهد شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code