استان ها > گیلان

افزایش استقبال کشاورزان به نوغانداری  

ورگ/گیلان مدیر جهاد کشاورزی لنگرود گفت: بازار خوب خرید از پیله‌تر ابریشم موجب شد که امسال کشاورزان بیشتر از سال گذشته برای نوغانداری فعالیت کنند.

محمدباقر قاسم‌پور در گفت و گو با ورگ گفت: استقبال نوغاندارن لنگرودی از خرید تخم نوغان امسال بیش از سال گذشته است.

وی افزود: تاکنون بالغ بر ۵۱۰۰ جعبه تخم نوغان در این شهرستان توزیع شده است و پیش‌بینی می‌شود، تا پایان روز توزیع تخم نوغان در این شهرستان بیش از ۵۵۰۰ جعبه تخم نوغان بین نوغانداران توزیع شود.

قاسم پور ادامه داد: افزایش قیمت خرید پیله‌تر ابریشم از نوغانداران موجب شده است که هر ساله به فعالیت افراد برای پرداختن به نوغانداری در این شهرستان افزوده شود.

وی اظهار کرد: سال گذشته هر کیلو پیله‌تر ابریشم ۷۰ هزار تومان خریداری شد و پیش‌بینی می‌شود امسال بالغ بر صدهزار تومان خریداری شود.

مدیر جهاد کشاورزی لنگرود خاطرنشان کرد: فروش پیله تر ابریشم درآمد جانبی بسیار خوبی برای برنجکاران ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: لنگرود قطب نوغانداری گیلان است و پیله های‌تر پرورش یافته در صنایع داروسازی و هنر صنعت فرشبافی، چادرشب بافی و دیگر صنایع دستی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.   

مدیر جهادکشاورزی شهرستان لنگرود گفت: در پرورش کرم ابریشم تمام افراد خانواده در کنار هم در این حرفه مشغول به کار هستند و در در مراحل اولیه ۸۰ درصد کار برعهده زنان است و در زمان برگ دهی و تلمبار، مردان خانواده در این بخش فعال می‌شوند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code