استان ها > گیلان

از گسترش روابط دوستانه ایران و اندونزی استقبال می کنیم

ورگ/گیلان استاندار گیلان با بیان اینکه اندونزی از دوستان جمهوری اسلامی ایران است که در نهادهای بین المللی همواره همراه ماست، گفت: از گسترش روابط دوستانه ایران و اندونزی بسیار خرسندیم و از آن استقبال می‌کنیم.

ارسلان زارع صبح امروز (دوشنبه) در دیدار با اکتاوینو علیمودین، سفیر اندونزی در ایران با اشاره به اینکه اندونزی بزرگترین کشور مسلمان، عضو موثر سازمان همکاری‌های اسلامی، عضو گروه ۲۰ و از بانیان جنبش عدم تعهد و از دوستان جمهوری اسلامی ایران است که در نهادهای بین المللی همواره همراه ماست، اظهار کرد: از گسترش روابط دوستانه ایران و اندونزی بسیار خرسندیم و از آن استقبال می‌کنیم؛ طی سال‌های اخیر این روابط در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی افزایش پیدا کرده است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در شرایط تحریم غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران، گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای دوست برای ما بسیار مهم است، افزود: تفاهم نامه همکاری بین بانک مرکزی ایران و اندونزی در همین راستا بوده که می‌تواند بر گسترش روابط پولی و بانکی نیز موثر باشد.

وی مسلمان بودن ۹۰ درصد از جمعیت اندونزی را جزو مشترکات میان ایران و اندونزی عنوان و خاطرنشان کرد: علاوه بر موضوعات فرهنگی و اجتماعی، اشتراکات زیادی در زمینه‌های گردشگری، محیط‌ زیست، انرژی‌های پاک، شیلات، پرورش ماهیان و آبزیان، مدیریت پسماند، فن آوری اطلاعات و تبادل تکنولوژی میان استان گیلان با اندونزی وجود دارد.

زارع به روند اجرای پروژه مهم تکمیل راه آهن سراسری جنوب – شمال در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و افزود: کوتاه شدن فاصله زمانی، کاهش هزینه حمل و نقل، انتقال ۱۰ میلیون تن بار و بیش از سه میلیون گردشگر از فواید اتصال این خط ریلی است.

استاندار گیلان ادامه داد: با تکمیل این خط ریلی، دریای عمان و خلیج فارس به دریای خزر و کاسپین متصل می‌شود که می‌تواند ارتباط بین کشورهای اوراسیا، شرق آسیا و اروپا را تسهیل کند که در تلاشیم تا سال ۲۰۲۱ راه آهن به بندر کاسپین برسد.

وی با بیان اینکه علاوه بر گسترش روابط مسئولان، مردم دو کشور با سفرهای متقابل می‌توانند سطح روابط را بیش از گذشته تقویت کنند، گفت: از حضور آقای علیمودین در افتتاحیه مسابقات بین‌المللی وزنه‌برداری جام جهان پهلوان نامجو و درخشش ورزشکاران این کشور در سبک وزن بسیار خرسند شدم و معتقدم ورزش نیز می‌تواند زمینه تقویت روابط را فراهم کند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code