فرهنگی و هنری > دین و اندیشه

از موازی کار در امور مساجد جلوگیری کنید

نماینده ولی فقیه در گیلان خواستار احیای پخش اذان سه وقت از مساجد گیلان شد و گفت: هیچ عذری مبنی بر پخش نشدن اذان از مساجد استان پذیرفتنی نیست.

به گزارش ورگ، آیت‌الله رسول فلاحتی امروز در سومین جلسه ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان با تاکید بر حفظ شئون روحانیت در مساجد اظهار کرد: دشمنان به دنبال تخریب روحانیت هستند و حفظ هویت رفتاری امامان جماعت مساجد بسیار مهم و اثرگذار است.

وی، در کنار هم بودن متولیان را سبب خنثی شدن بسیاری از تهدیدهای بیرونی عنوان کرد و افزود: تلاش‌ها بر این باشد هیچ مسجدی در گیلان به ویژه شهرها بسته نباشد و باز بودن مساجد را به روستاها بکشانید.

امام جمعه رشت با تاکید بر فعال سازی ائمه جماعت مساجد در امور فرهنگی و اجتماعی، بیان کرد: می‌طلبد ستادهای موازی در امور مساجد گیلان تجمیع شوند البته وجود نهادهای مختلف بد نیست اما از موازی کار در امور مساجد جلوگیری کنید.

فلاحتی، خواستار احیای پخش اذان ۳ وقت از مساجد گیلان شد و تصریح کرد: هیچ عذری مبنی بر پخش نشدن اذان از مساجد استان پذیرفتنی نیست اما اذان صبح با صدای آهسته، اذان ظهر نیمه آهسته و اذان مغرب بلند پخش شود.

وی با بیان اینکه ائمه جماعت مساجد را موروثی نکنید، خاطرنشان کرد: امام جماعت مساجد موروثی نیست ضمن اینکه امامان جماعت فعال را شناسایی کنید و سالانه به عنوان ائمه جماعت موفق معرفی شوند.

نماینده ولی فقیه در گیلان، ارتقای مطالعه امامان جماعت مساجد را مهم برشمرد و گفت: اطلاع ائمه جماعت نسبت به احکام اسلام حائز اهمیت است.

فلاحتی بر توجه ویژه ائمه جماعت مساجد نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد و یادآور شد: طرح ناظر در برخورد با کشف حجاب در خودروها در گیلان تأثیرگذار بوده ضمن اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر در طرح‌های دریا ورود کرده است.

تعیین تکلیف ۲۵۰ مسجد در گیلان

حجت‌الاسلام ستار علیزاده دبیر ستاد امور مساجد گیلان نیز در جلسه مذکور به رویکرد جدید این ستاد اشاره کرد و گفت: اتفاق‌های خوبی در شهرستان‌های استان افتاده و همدلی و وفاق در هیأت امنای مساجد موج می‌زند.

وی رویکرد هیأت امنای مساجد گیلان را همکاری و رفاقت عنوان کرد و افزود: تاکنون تعداد ۱۰۰ جلسه در سطح استان تشکیل شده است.

وی از تعیین تکلیف ۲۵۰ مسجد در ستاد امور مساجد گیلان خبر داد و بیان کرد: تعداد ۶۰ پرونده آماده صدور حکم است.

پخش اذان در ۴۹ درصد مساجد گیلان

سردار محمد عبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در جلسه مذکور با بیان اینکه دستورالعمل هیأت امنای مساجد استان بسیار خوب است، اظهار کرد: امام جمعه شهرستان‌ها متولی امور فرهنگی آن منطقه محسوب می‌شوند.

وی بر پخش اذان در تمام مساجد گیلان تاکید کرد و یادآور شد: حدود ۴۹ درصد از مساجد گیلان اذان را پخش می‌کنند.

آماده سازی مساجد گیلان برای ورود گردشگران

حجت‌الاسلام سعید مهدوی مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان نیز در این جلسه به آغاز فصل تابستان و گردشگرپذیری این استان اشاره کرد و گفت: مساجد گیلان برای ورود گردشگران باید آماده سازی شوند و این امر نیازمند برنامه‌ریزی است.

حجت‌الاسلام محمدحسن سمیعی مسئول رسیدگی به امور مساجد شهرستان رشت نیز در جلسه مذکور با اشاره به اینکه سی‌ام مردادماه روز جهانی مساجد است، اظهار کرد: می‌طلبد برنامه‌ریزی های لازم برای برگزاری همایش بزرگ ائمه جماعات مساجد گیلان انجام شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code