استان ها > گیلان

ارتقای شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در گیلان

ورگ/گیلان مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با اشاره به ارتقای شاخص‌های ارتباطی در استان، گفت: در حال حاضر پروژه احداث ۴۰ سایت نسل دوم، ۴۵ سایت نسل سوم، ۷۶ سایت نسل چهارم و ۱۱ سایت TD-LTE در استان در حال انجام است که دارای پیشرفت بالای ۵۰ درصدی بوده و پس از پایان پروژه در ارائه خدمات مناسب به مردم استان تاثیر دو چندان خواهد داشت.

فرزاد توکلی در گفت‌وگو با ورگ، در خصوص وضعیت زیرساخت و توسعه پهن باند استان، اظهار کرد: به طور کلی یکی از ارکان‌های اصلی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرمایه گذاری در حوزه زیرساختی می‌باشد. زیرساخت در استان‌ها به دو بخش تقسیم می‌شود که یکی از آنها توسعه و ارتقای زیرساخت بین شهری بوده که شامل میزان سرمایه گذاری در بخش فیبر نوری و ظرفیت شبکه انتقال و ظرفیت پهنای باند ورودی استان است و از این لحاظ استان گیلان تا به امروز وضعیت بسیار مناسبی داشته و کلیه نیازهای مشترکین استانی را تامین کرده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان افزود: در حال حاضر طول شبکه فیبر نوری استان ۸۹۵ کیلومتر، ظرفیت شبکه انتقال Gbps۶۰۶ و ظرفیت پهنای باند ورودی استان Gbps ۴۸۰ است. اما در حوزه درون شهری مخابرات منطقه گیلان و همچنین شرکت‌های دارای مجوز مربوطه در حال اجرا و برقراری زیرساخت‌های فیبر نوری به منظور تامین زیرساخت‌های لازم برای پروژه شهر هوشمند هستند. در همین راستا، ایجاد زیرساخت فیبر نوری در نقاط محروم و کمتر توسعه یافته در قالب طرح خدمات عمومی اجباری روستایی USO در اولویت اول فاز یک در استان به طول  ۱۰۶کیلومتر از مسیر توتکابن شهرستان رودبار آغاز شده و تا منطقه دیلمان (سه راهی تپه) شهرستان سیاهکل ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: تاکنون حدود ۶۵ کیلومتر از پروژه انجام شده و مابقی در حال اجرا می‌باشد. در قالب این پروژه تعداد هشت مرکز مخابراتی تلفن ثابت، ۱۱ سایت تلفن همراه اول و سایت ایرانسل و همچنین ۲ سایت ارتباطات کوه نور تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار خواهند گرفت.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در خصوص اقدامات انجام شده در راستای ارتقای شاخص‌های ارتباطی در حوزه تلفن ثابت، تصریح کرد: به طور طبیعی شاخص‌های ارتباطی در کلیه کشورهای در حال توسعه تمایل به رشد دارند. البته نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای توسعه یافته دیگر نیز شاخص تلفن ثابت نسبت به دیگر شاخص‌ها مانند ارتباطات سیار از شیب کمتری برخوردار است. این شاخص‌ها شامل دایری تلفن ثابت، ضریب نفوذ تلفن ثابت و توسعه زیرساخت‌های تلفن ثابت در نقاط روستایی است. در سال ۹۷ دایری تلفن ثابت ۱۰۲۱۰۶۷ بوده که این عدد در سال‌جاری به ۱۰۴۲۹۶۲ ارتقاء پیدا کرده و ضریب نفوذ این خدمات از ۴۰ به ۴۱ افزایش پیدا کرده است. رتبه استان از لحاظ ضریب نفوذ تلفن ثابت ششم کشور است.

توکلی بیان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستا اقدام به ارائه خدمات تلفن ثابت در نقاط محروم و کمتر توسعه یافته نموده که طی این اقدام از ۲۵۶۰ روستای استان، ۲۴۷۹ روستا تحت پوشش تلفن ثابت خانگی قرار گرفته‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تمایل مردم برای استفاده از تکنولوژی‌های برتر ارتباطی وضعیت تلفن همراه در استان چگونه است؟ گفت: ارتباطات امروزه یکی از مهمترین عوامل و مزایای رقابتی در رشد و توسعه بنگاه‌ها و حتی اشخاص است و حتی میزان مشترکان خطوط تلفن همراه و دسترسی به پهنای باند ارتباطی به عنوان شاخص‌های توسعه یافتگی مطرح می‌شود. یکی از جذاب‌ترین و پویاترین فناوری‌هایی که تاثیر بسزایی در این رشد دارند فناوری GSM(تلفن همراه) است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در سال‌جاری با افزایش میزان پهنای باند و ارتقای بسیاری از سایت‌های تلفن همراه به نسل ۳ و ۴ و همچنین قابلیت ارائه سرویس‌های دیتای پهن باند ویژگی‌های منحصر به فردی را برای مشترکان فراهم کرده است. این ارتقا و تغییر نسل به طور مشهود در آمارهای حوزه تلفن همراه کاملا مشخص می‌باشد. ضریب نفوذ تلفن همراه اول در سال ۹۷، ۷۴ درصد بوده که در سال‌جاری به ۸۲ درصد ارتقاء پیدا کرده است. به همین نسبت در حوزه تلفن همراه شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل این میزان در سال ۹۷، ۵۶ درصد بوده که در سال‌جاری به ۶۵ درصد افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: به طور کلی استان گیلان از لحاظ رتبه بندی در شاخص ضریب نفوذ کل تلفن همراه در رتبه پنج کشوری بوده که به نسبت موقعیت جغرافیایی و شرایط استراتژیک منطقه رتبه مناسبی می‌باشد. در همین راستا با توجه به اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پروژه ارائه خدمات تلفن همراه به نقاط محروم و کمتر توسعه یافته در استان گیلان با محوریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نظارت اداره کل ICT استان به پیمانکاری شرکت ارتباطات ایرانسل از مهر ماه سال‌جاری آغاز شده است که در فاز اول این پروژه ۵۴ روستا برای احداث سایت دکل ارتباطی به شرکت ایرانسل ابلاغ شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان در خصوص برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه زیرساختی در جهت ارائه خدمات پهن باند و اینترنت پر سرعت، خاطرنشان کرد: در راستای توسعه پهن باند و ارتقای شاخص‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات در استان و همچنین کاهش شکاف دیجیتالی در شهر و روستا اقدامات موثر و خوبی در سالجاری صورت گرفته که شامل ارتقای تکنولوژی ۱۳ سایت به نسل سوم و چهارم، راه اندازی ۱۳ سایت جدید فول تکنولوژی توسط شرکت ارتباطات ایرانسل با سرمایه گذاری حدود ۲۵۹۰۰۰ میلیون ریال، ارتقای ۱۶ سایت تلفن همراه به نسل سوم و چهارم با سرمایه گذاری ۷۶۰۰۰ میلیون ریال توسط همراه اول، از جمله اقداماتی بوده که در این زمینه در استان انجام شده و در ارتقای شاخص‌های ارتباطی در استان تاثیر بسزایی داشته است.

وی یادآور شد: در حال حاضر پروژه احداث ۴۰ سایت نسل دوم، ۴۵ سایت نسل سوم، ۷۶ سایت نسل چهارم و ۱۱ سایت TD-LTE با سرمایه گذاری حدود یک میلیارد و ۴۹۹ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال در حال انجام است که دارای پیشرفت بالای ۵۰ درصدی بوده و پس از پایان پروژه در ارائه خدمات مناسب با بهترین کیفیت به مردم شریف استان تاثیر دو چندان خواهد داشت. رتبه استان گیلان از سال ۹۷ تا سال‌جاری در شاخص ضریب نفوذ تلفن همراه کل در کشور از دهم به ششم ارتقای چشمگیری داشته که همه اینها نشانگر تلاش زحمتکشان و کارشناسان حوزه ICT استان است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *