استان ها > خوزستان

اختصاص ۴ میلیارد ریال برای مرمت آتشکده «سرمسجد» مسجدسلیمان

ورگ/خوزستان سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مسجدسلیمان با بیان این‌که در سال‌های گذشته ۲ مرحله مرمت جزئی روی «صفه سرمسجد» انجام شده است، از اختصاص چهار میلیارد ریال اعتبار ملی برای مرمت کلی اثر خبر داد.

موسی احمدپوریا اظهار کرد: اثر تاریخی آتشکده صفه سرمسجد طی سال‌های گذشته تاکنون در ۲ مرحله به صورت جزئی مرمت شده است و در حال حاضر نیز به به مرمت اضطراری نیاز دارد.

به گزارش ورگ و براساس اعلام اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان، او با اشاره به مرمت‌هایی که طی سال‌های گذشته روی این اثر انجام شد ادامه داد: در فاز اول، دیواره ضلع شمال شرق سرمسجد به صورت ناقص مرمت و در فاز دوم نیز پلان‌های موجود در معبد مرمت شدند.

سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مسجدسلیمان با اشاره به بازدید هفته گذشته هیاتی از مدیران ارشد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از این شهرستان اظهار داشت: در صحبت‌هایی که با این هیات صورت گرفت بنا شد باتوجه به این‌که طرح پایگاه سرمسجد آماده است چهار میلیارد ریال اعتبار به منظور مرمت این اثر در نظر گرفته شود.

او همچنین درخصوص روند توسعه مجموعه تفریحی ـ گردشگری چم‌آسیاب گفت: زمین مورد استفاده برای این پروژه طی ۲ قرارداد تاکنون تسطیح و شش عدد آلاچیق و شش چشمه سرویس بهداشتی نیز برای خواهران و براداران در آن ایجاد شده است. باوجود این، کار اجرایی پروژه پیش‌گفته فعلاً به دلیل نبود اعتبار کافی، متوقف است.

احمدپوریا درباره احداث بازارچه صنایع‌دستی مسجدسلیمان نیز بیان کرد: فرهاد غلامعلی‌فلاح، مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در بازدیدی که هفته گذشته از شهرستان داشت قول مساعد داد که درصورت معرفی زمین مناسب برای احداث این بازارچه، همکاری لازم از سوی وزارتخانه برای این موضوع انجام شود.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مسجدسلیمان در این خصوص افزود: درحال حاضر زمین مناسب برای احداث بازارچه مشخص و نقاط UTM آن برای بررسی به اداره‌کل استان ارسال شده است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code