استان ها > خراسان رضوی

اجرای عملیات تامین آب در ۳۰ شهر مواجه با تنش آبی در خراسان رضوی

مدیر امور توسعه طرح‌های منابع آب آبفای خراسان رضوی گفت: عملیات حفر ۲۲ و تجهیز ۲۸ حلقه چاه با اعتبار ۲۴۰ میلیارد ریال در ۳۰ شهر استان در دست اجرا قرار دارد.

به گزارش ورگ، علی باقرآبادی با اعلام این خبر، اظهار کرد: تعدادی از این شهرها گلبهار، رضویه، باخرز، بردسکن، شهرآباد، کاریز، تربت جام، احمدآباد صولت، تربت حیدریه، کدکن، چناران، خلیل‌آباد، سبزوار، شاندیز، طرقبه، فریمان، قوچان، کاشمر و نیشابور هستند که با بهره‌برداری از این تعداد چاه مشکل تامین آب شهرهای مواجه با تنش آبی رفع خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته نیز ۱۹ حلقه چاه با اعتبار ۲۵۳ میلیارد ریال(بدون احتساب هزینه اجرای خطوط انتقال و ساخت مخازن ذخیره) در ۱۶شهر استان حفر منجر به افزایش توان تولید آب به میزان ۳۲۳ لیتر بر ثانیه شد. همچنین در سال گذشته با احیاء و مرمت چاه‌های موجود با استفاده از دستگاه “ایر شوک” ۱۱۰لیتر برثانیه به ظرفیت تولید آب استان اضافه شد.

باقرآبادی بیان کرد: علیرغم اینکه در ابتدای سال ۹۷ حدود ۳۰ شهر استان در شرایط تنش آبی و یا نقطه سر به سر قرار داشتند اما با مجموعه اقدامات صورت گرفته اعم از حفاری چاه جدید، جابه‌جایی، تجهیز، احیاء چاه‌های موجود، اجرای خطوط انتقال و غیره موفق به عبور از پیک مصرف( تابستان) بدون قطعی و یا جیره‌بندی آب در شهرهای استان شدیم.

مدیرامور توسعه طرح‌های منابع آب آبفای خراسان رضوی با بیان اینکه برای اجرای برنامه میان‌مدت تامین آب شهرهای استان ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است، عنوان کرد: تقریبا تمامی آب مورد نیاز ۷۳ شهر استان از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود و همچنین یافتن مکان مناسب برای حفر چاه با توجه به ممنوعه و ممنوعه بحرانی بودن دشت‌های استان، یکی از چالش‌های موجود در تامین آب است. 

وی ادامه داد: کمبود منابع مالی، عدم تخصیص به موقع اعتبارات مورد نیاز و کاهش تمایل پیمانکاران به اجرای پروژه‌های حفاری و تجهیز به دلیل تبدیل منابع نقدی به اسناد خزانه از دیگر مشکلات این بخش است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code