استان ها > گیلان

اجرای طرح دادرس جمعیت هلال احمر در گیلان

ورگ/گیلان مدیرعامل هلال احمر گیلان از برگزاری طرح دادرس جمعیت هلال احمر گیلان خبر داد و گفت: اجرای این طرح عامل کاهش خطرپذیری در مدارس است.

مهدی ولی پور در جمع خبرنگاران، از برگزاری مانور زلزله در مدارس گیلان خبر داد و اظهار کرد: مانور «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» همزمان با مدارس سراسر کشور در استان گیلان آغاز شده و تا ۱۰ آذرماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه استان گیلان در منطقه زلزله‌خیز واقع شده و هر سال رویدادهای لرزه‌ای متعددی را شاهد است، افزود: ارتقای آمادگی عمومی برای مواجهه با خسارت‌های ناشی از زلزله اهمیت زیادی دارد، زیرا شاهد تبعات اجتماعی و اقتصادی آن هستیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان با اشاره به نحوه برگزاری این مانور، عنوان کرد: مانور «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» امسال در استان گیلان براساس دستورالعمل تدوین شده و با هدف سطح پناه‌گیری و خروج از موقعیت خطرپذیری در ۱۰ مدرسه ۱۶ شهرستان و ۲۰ مدرسه مرکز استان برگزار می شود.

ولی پور با اشاره به مشارکت دستگاه‌های اجرایی در برگزاری مانور مذکور در مدرسه شهید زورمند شهر رشت، گفت: جمعیت هلال احمر استان گیلان، مدیریت بحران استانداری گیلان، اداره کل آموزش و پرورش، مرکز فوریت‌های پزشکی و کنترل حوادث، سازمان آتش‌نشانی شهرداری کلانشهر رشت، سازمان دانش‌آموزی، شرکت آبفای گیلان، صدا و سیما، نیروی انتظامی و سپاه قدس استان گیلان در برگزاری این مانور حضور داشتند.

وی همچنین از برگزاری طرح دادرس جمعیت هلال احمر گیلان خبر داد و گفت: اجرای این طرح از موثرترین طرح‌های ملی سازمان جوانان است که در آن دانش‌آموزان آموخته‌ها و داشته های امدادی خود را تمرین و از این مهارت در مواقع بحران در خانواده و جامعه استفاده می کنند. تربیت دانشآموزان آماده در شرایط سخت، آموزش پناه گیری، تخلیه اضطراری، ارزیابی و کنترل میانی، پانسمان و بانداژ و آتل بندی، تریاژ مقدماتی، حمل مصدوم، اطفای حریق و چادرزنی از اهداف طرح دادرس است.

مدیرعامل هلال احمر گیلان طرح دادرس را ترویج دگرامدادی خواند و تصریح کرد: اجرای این طرح عامل کاهش خطرپذیری در مدارس است، چرا که دانش‌آموزان بیشتر اوقات خود را در مدارس هستند و برای مواجهه با خطر باید همیشه آماده باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۴۵ مدرسه تحت پوشش طرح دادرس جمعیت هلال احمر استان گیلان قرار دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس این آمار تا به امروز ۴۸ هزار و ۳۰۰ دانش آموز گیلانی از آموزش کمک های اولیه و انتقال مصدوم و… جمعیت هلال احمر گیلان بهره مند شده اند.

ولی پور با اشاره به مدارس بشردوستی استان گیلان، ادامه داد: در استان گیلان ۳۲ مدرسه بشردوستی وجود دارد که در این مدارس فعالیت های عام المنفعه و کمک های عمومی به صورت مداوم صورت می گیرد. همچنین ۸۲۵۰ دانش آموز در این مدارس تحصیل می کنند.

وی هدف این مدارس را کاهش خشونت در مدارس و فعالیت های عام المنفعه دانست و یادآور شد: طی برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال جاری ۱۳ هزار و ۸۰ دانش آموز گیلانی از آموزش های کمک های اولیه جمعیت هلال احمر برخوردار می شوند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code