استان ها > گیلان

اجرای طرح بررسی تأثیر بیماری کرونا بر تغذیه خانوارها

ورگ/گیلان سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از اجرای طرح بررسی تأثیر بیماری کووید- ۱۹ بر سیستم امنیت غذا و تغذیه خانوارهای ایرانی توسط دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت خبر داد.

دکتر آبتین حیدرزاده در گفت وگو با ورگ، با بیان اینکه یکی از پیامدهای زیانبار بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی پاندمی کووید – ۱۹ به خطر افتادن امنیت غذا و تغذیه در کشورهاست، گفت: براساس گزارش مورخ ۱۹ مارس ۲۰۲۰ کمیته امنیت غذایی جهان، این بیماری بر عرضه و تقاضای مواد غذایی هم به صورت مستقیم (تأثیر بر عرضه و تقاضای مواد غذایی) و هم غیرمستقیم (کاهش قدرت خرید و ظرفیت تولید و توزیع مواد غذایی ) بر ابعاد چهارگانه امنیت غذا و تغذیه (فراهم بودن، دسترسی، مصرف و ثبات) تأثیر می گذارد .

وی خاطرنشان کرد: به همین منظور دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با همکاری انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور اقدام به بررسی تأثیر بیماری کووید- ۱۹ بر سیستم امنیت غذا و تغذیه خانوارهای ایرانی کرده است.

حیدرزاده با اشاره به اهمیت موضوع، مشارکت هرچه بیشتر مردم در این طرح را مورد تاکید قرار داد و افزود: برای مشارکت در این طرح، سرپرست خانوار یا فقط یک نفر به نمایندگی از خانواده می تواند نسبت به تکمیل پرسشنامه اقدام کند تا پس از جمع آوری داده های مورد نیاز و ارسال گزارش آن برای سیاسگزاران امر غذا و تغذیه، نسبت به طراحی و اجرای برنامه های حمایت اجتماعی – تغذیه ای برای جامعه ایرانی اقدام شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه مهلت تکمیل پرسشنامه تا تاریخ اول تیر ماه 1399 در نظر گرفته شده است، یاد آور شد: از آنجا که گزارش نهایی این بررسی به تفکیک استان ها خواهد بود، مشارکت هرچه بیشتر خانوارها در ظرف این مدت، در تعیین وضعیت استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code