استان ها > یزد

آیا گره کور مجتمع بزرگ فولاد میبد باز خواهد شد؟

ورگ/یزد در حالی نماینده کنونی مردم میبد در مجلس شورای اسلامی تعطیلی یکی از بزرگترین فولادسازی‌های کشور در این شهرستان را یک مشکلی موروثی از گذشته می‌خواند که حل آن مسلزم بررسی‌های گسترده و فراتر از پیگیری یک مسئول است، منتخب مجلس یازدهم این شهرستان ابراز امیدواری می‌کند که با واگذاری شرکت به سرمایه‌گذار توانمند دولتی یا خصوصی، این گره کور باز شود.

چندی پیش «کمال دهقانی» نماینده کنونی مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ورگ در مورد حل  مشکل مجتمع بزرگ فولاد میبد که عملاً از سال 1396 با بیکاری قریب 300 نفر به تعطیلی کشیده شد، گفت: مشکل تعطیلی فولاد میبد یک مشکل موروثی از گذشته است و این  در حالی است که فولاد میبد می‌تواند به رونق تولید و اشتغال شهرستان کمک کند اما دست‌خوش تحولاتی شده که مدیران و مسئولان شهرستان را درگیر خود کرده و پرونده این کارخانه عظیم به یک پرونده قضایی تبدیل شده که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی حل مشکل فولاد میبد را مستلزم بررسی گسترده عنوان کرد و گفت: حل این مشکل، به عهده یک یا چند مسئول نیست بلکه این طرح باید مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات و مسائلی که آن را به این روز انداخته، ارزیابی شود.

اکنون پس از انتخاب «سید جلیل میر محمدی» به عنوان نماینده منتخب مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی، این موضوع از سر گرفت شده و مشکلات این مجتمع فولادی عظیم مورد بررسی قرار گرفت تا بلکه این گره کور باز شود.

دکتر «سیدجلیل میرمحمدی» نماینده منتخب مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه تفت و میبد در همین راستا به همراه «حسین فلاح» فرماندار میبد از این مجتمع بازدید کردند تا از نزدیک با مشکلات آن آشنا شود.

در این بازدید دست‌اندرکاران شرکت، مشکلات عدیده پیش‌روی این مجتمع و علت توقف تولید در آن طی سال‌های گذشته را بیان کردند و خواستار پیگیری جدی موضوع از سوی مسوولان شدند.

میرمحمدی نماینده منتخب در این بازدید با اشاره به این که طی چند روز گذشته و پس از انتخابات، دو جلسه در خصوص حل مشکل فولاد میبد برگزار شده، برای رفع این مشکل قول پیگیری داد و ابراز امیدواری کرد که در کمترین زمان ممکن و با کمک دیگر مسئولان، امر واگذاری شرکت به سرمایه‌گذار توانمند دولتی یا خصوصی دنبال شود.

«حسین فلاح» فرماندار میبد نیز در ادامه ضمن تشکر از پیگیری موضوع و با تشریح اقدامات انجام شده، تاکید کرد: امیدواریم با همکاری دست‌اندرکاران و پیگیری نماینده منتخب و حمایت ویژه آیت الله اعرافی امام جمعه میبد در اسرع وقت و پس از اقدامات مربوطه، واگذاری کارخانه فولاد میبد به سرمایه‌گذار جدید صورت پذیرد و این کارخانه تا اواسط سال آینده به مرحله بازتولید برسد.

مجتمع فولاد میبد که بعد از شش سال تعطیلی، در سال 94 مجدداً آغاز به کار کرد، دوباره قربانی افتتاح نافرجام شد.

به گزارش ورگ، با توجه به اعلام ورشکستی و تعطیلی شرکت فولاد میبد در سال 88 و بیکار شدن حدود 400 نفر از کارمندان آن، بعد از هفت سال با تبلیغات رسانه‌ای این شرکت در تاریخ 22 بهمن سال 1395 مجدداً  شروع به کار و نیروهای مورد نیاز خود را جذب کرد ولی ظرف کمتر از یک سال یعنی در مرداد 96 مجددا تعطیل و حدود 300 نفر از پرسنل خود را بیکار کرد.

به نقل کارشناسان، این شرکت با هزینه بسیار بالا راه‌اندازی شده و دارای ظرفیت مناسب برای تولید فولاد است و با بهره‌گیری درست و مدیریت صحیح امکان احیای این شرکت و توانایی به اشتغال گرفتن هزار تا 1500 نفر را دارد.

مجتمع فولاد میبد از مجموعه شرکت‌های بزرگ متالوژی ایران است که از سال ۱۳۸۲ تولید اولیه خود را با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن شمش چدن آغاز کرد و توفیق‌هایی در عرضه محصول خود به مجتمع های عظیم فولادی مانند، فولاد خراسان، فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان نیز داشت.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code