استان ها > گیلان

آیا باید ماسک را روزانه تعویض کنیم؟

ورگ/گیلان یک متخصص بیماری های عفونی، با تاکید بر لزوم تعویض روزانه ماسک های یکبار مصرف، گفت: ماسک هایی که چند بار استفاده شوند، عامل انتقال بیماری هستند.

دکتر آیدین پورکاظمی در گفت وگو با ورگ، با بیان اینکه ویروس کرونا برخلاف سایر ویروس های ایجادکننده بیماری های تنفسی در فصل گرم سال نیز فعال است، اظهار کرد: متاسفانه در اوج گرمای هوا شاهد افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ هستیم.

وی با اشاره به پشت سر گذاشتن پیک اول بیماری در گیلان در اسفندماه، افزود: علیرغم توصیه های بهداشتی با افزایش مجدد مبتلایان اعم از سرپایی و بستری مواجه هستیم و اگر مردم نکات بهداشتی را جدی نگیرند، باید خودمان را آماده بیماران بیشتر کنیم.

این متخصص بیماری های عفونی، با بیان اینکه مراسمات عزا و عروسی طی دو ماه گذشته برگزار شده است، تصریح کرد: برگزاری مراسمات و تجمعات به ویژه در فضاهای سربسته بزرگترین نقش را در انتقال بیماری دارد و یکی از عوامل افزایش آمار مبتلایان همین جشن ها و ختم هاست لذا از مردم می خواهیم به شرایط این روزهای کشور و دنیا توجه کنند و یک روز جشن را به چند ماه عزا تبدیل نکنند.

پورکاظمی، حضور در اماکن سربسته مانند فروشگاه ها بدون ماسک را بسیار خطرناک دانست و اضافه کرد: در حال حاضر ماسک بهترین وسیله برای پیشگیری از این بیماری تنفسی است. همچنین شست وشوی مرتب دست ها و تمیز نگه داشتن آنها از آلودگی بسیار مهم است تا بتوانیم این پیک را نیز پشت سر بگذاریم.

وی با بیان اینکه شاهد حضور مردم در تجمعات کنار ساحل هستیم، یادآور شد: علیرغم عدم فعالیت طرح های دریا، مردم در ساحل تجمع می کنند و امکان انتقال بیماری وجود دارد.

این متخصص عفونی، از مردم خواست برای گردشگری مناطق سفید را انتخاب نکنند و گفت: بسیاری از افراد علائم بالینی ندارند، اما تست حلقشان مثبت است و می توانند این ویروس را دفع و دیگران را مبتلا کنند لذا استفاده از ماسک برای چنین مواردی ضروری است و مردم نباید به سلامت دیگران اطمینان کنند، زیرا افراد بیمار خودشان خبر ندارند که آلوده هستند.

پورکاظمی، ماسک های فیلتردار را ویژه مراکز بهداشتی و درمانی دانست و اظهار کرد: مردم عادی می توانند از ماسک های سه لایه یا پارچه ای استفاده کنند، اما مدت زمان استفاده از ماسک ها متفاوت است. در صورت استفاده از ماسک های سه لایه در یک نوبت خروج از منزل و بازگشت، حتما معدوم شود، زیرا ماسک هایی که چند بار استفاده شوند، عامل انتقال بیماری هستند.

وی با تاکید بر لزوم تعویض روزانه ماسک های یکبار مصرف، تاکید کرد: ماسک های پارچه ای قابلیت استفاده چندباره دارند؛ البته باید بعد از هر بار استفاده شست وشو و ضد عفونی شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *