استان ها > گیلان

آغاز پرورش پاییزه کرم ابریشم در کشور

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: پرورش پاییزه کرم ابریشم در هشت استان کشور آغاز شد.

به گزارش ورگ-منطقه گیلان، عدیل سروی زرگری گفت: برای نخستین بار پس از ۲ دهه پرورش پاییزه کرم ابریشم در ۸ استان کشور آغاز شد.

وی افزود:۳۰۰ جعبه تخم نوغان تفریخ شده برای پرورش کرم ابریشم در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه توزیع شده است.

سروی زرگری، ادامه داد: پیش بینی می شود 250 نوغاندار تا یک ماه آینده پرورش کرم ابریشم را با تولید پیله‌تر ابریشم به پایان برسانند.

استقبال خوب نوغانداران برای تولید بیشتر

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: سهم نوغانداران گیلانی از پرورش پاییزه کرم ابریشم ۱۰۰ جعبه تخم نوغان تفریخ شده بود که بین ۸۰ نوغاندار منتخب گیلانی توزیع شد.

سروی زرگری با اشاره به تشکیل کمیته فنی متشکل از کارشناسان ۸ استان و کارشناسان نوغانداری کشور برای نظارت بر پرورش پاییزه گفت: برای پرورش پاییزه کرم ابریشم در این استان‌ها شرایط آب و هوایی و شرایط مناسب پرورش لحاظ شده است.

وی با اشاره به استقبال خوب نوغانداران برای تولید بیشتر افزود: امسال نوغانداران هزار و ۴۰۰ تن پیله‌تر کرم ابریشم تولید کردند که بالاترین میزان تولید در ۱۰ سال گذشته بود.

افزایش تولید و رونق صنعت نوغانداری در کشور

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اعلام اینکه میزان اتکا به تولید داخل امسال از ۲۸ درصد به ۴۲ درصد افزایش یافته است، گفت: افزایش ۵۵ درصدی توزیع تخم نوغان، افزایش خانوارهای فعال در این حوزه از ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانوار به ۲۵ هزار خانوار و افزایش استان‌های پرورش دهنده کرم ابریشم از ۲۲ استان به ۳۱ استان از دلایل افزایش تولید و رونق این صنعت در کشور است.

سروی زرگری در ادامه با اشاره به تولید ۴۱ درصدی پیله تر ابریشم کشور در گیلان سهم این استان از جعبه‌های تخم نوغان توزیع شده ۱۰۰ جعبه عنوان کرد و گفت: این تعداد جعبه بین ۱۰۰ نوغاندار توزیع شده است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code