استان ها > گیلان

آثار پروفسور رضا همواره چراغ راه دوستداران علم و ادب است

ورگ/گیلان مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه پروفسور رضا خدمات ارزنده‌ای در عرصه‌های علمی و فرهنگی ارائه کرده‌اند،گفت: آثار به جای مانده از ایشان همواره چراغ راه دوستداران علم و ادب است.

نادر جهان آرای عصر امروز در هفتمین روز درگذشت پروفسور فضل اله رضا که با حضور استاندار گیلان در مسجد قدس برگزار شد، اظهار کرد: پروفسور رضا چهره خوشنامی در عرصه علم و دانایی در جهان است.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه پروفسور رضا خدمات ارزنده‌ای در عرصه‌های علمی و فرهنگی ارائه کرده‌اند، افزود: خدمات ایشان وسیع‌تر از جغرافیای گیلان و ایران بوده و جایگاه فرهنگی پروفسور رضا عمیق و ریشه‌دار است.

جهان آرای با بیان اینکه ایشان همواره بر علم آموزی تاکید داشت، ادامه داد: پروفسور رضا در زمینه خیرخواهی و مدرسه سازی یک مدرسه را در شهرستان سیاهکل ساخته‌اند که نمونه‌ای از فعالیت‌های خیرخواهانه ایشان است.

وی ویژگی‌های فردی، علمی و فرهنگی این عالم بزرگ گیلانی را نمونه بارز استعدادهای بی بدیل جامعه ایرانی دانست و تاکید کرد: آثار به جای مانده از ایشان همواره چراغ راه دوستداران علم و ادب است، لذا  مطالعه و معرفی زندگینامه چنین شخصیت‌هایی برای نسل نوجوان، می‌تواند زمینه ساز چنین اندیشمندان بزرگ و عالمی باشد.

در ادامه فیزوز فاصلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گیلان با برشمردن فضایل اخلاقی و علمی پروفسور رضا، اظهار کرد: آنچه که مشخص است کسانی که در گیلان توفیق یافته‌اند، دستی بر قلم داشته‌اند.

وی افزود: جمالزاده با مطالعه یکی از مقاله‌های پروفسور رضا، فرموده «چه قلمی شما دارید، بارها این مقاله را خوانده‌ام و در عمرم چنین قلمی کم دیده‌ام».

فاضلی با بیان اینکه کسانی که لباس فرهنگ را می‌پوشند، ماندگارتر هستند، گفت: توصیه می‌کنم کسانی که علوم محض کار می‌کنند، باید بزرگانی چون پروفسور رضا را الگو قرار دهند.

به گزارش ورگ؛  پروفسور رضا سال ۱۲۹۳ هجری شمسی در رشت به دنیا آمد؛ وی تحصیلات مقدماتی را در این شهر و تحصیلات دانشگاهی را در تهران گذراند. پروفسور رضا در سال ۱۳۵۱ نخستین کتابش را با عنوان «دوره هندسی علمی و عملی» تالیف کرد. ایشان چهار کتاب به زبان انگلیسی و ۱۱ کتاب به زبان فارسی تالیف کرد. همچنین بیش از ۱۰۰ مقاله علمی وی نیز به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است.

تحلیل شبکه‌های برق، تئوری اطلاعات، راز آفرینش، رادیو به زبان ساده، پژوهشی در اندیشه‌های فردوسی و نگاهی به شاهنامه بخشی از آثار پروفسور رضا است. همچین کتاب «برگ بی برگی» اثر دیگری از پروفسور رضا است که در زمینه عرفان تالیف شده است.   

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code