استان ها > گیلان

آتش سوزی در ۵۵ نقطه از عرصه های منابع طبیعی گیلان طی یک هفته

ورگ/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان، برآورد اولیه از سطوح درگیر با آتش را حدود ۶۵ هکتار دانست و یادآور شد: بیش از ۳۰ هکتار از این عرصه ها طی دو روز گذشته با حریق مواجه شده است و طبق پیش بینی های هواشناسی، وزش باد گرم تا فردا ادامه دارد.

میرحامد اختری در گفت وگو با ورگ، با اشاره به وزش باد گرم شدید در عرصه های جنگلی و مرتعی استان گیلان از ۲۰ دی ماه تاکنون، اظهار کرد: طی مدت مذکور ۵۵ نقطه در سطح جنگل ها و مراتع استان درگیر آتش سوزی بودند.

وی با بیان اینکه طی دو روز گذشته با افزایش تعداد حریق ها مواجه هستیم، افزود: در حال حاضر عملیات اطفا در اطاقور لنگرود و تابستان نشین املش و روستای کچای رشت توسط پرسنل منابع طبیعی و نیروهای امدادی انجام می شود و آتش تحت کنترل است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، از کنترل کامل آتش سوزی در غرب استان خبر داد و تصریح کرد: هم اکنون وضعیت حریق به دلیل وزش باد شدید در اشکراب و جانشرود سیاهکل و اشکورات رودسر نگران کننده است لذا اقدام به گسیل نیروهای منابع طبیعی به این مناطق کردیم تا از گسترش آتش جلوگیری کنند.

اختری، با بیان اینکه آتش سوزی در عرصه های جنگلی بیشتر درختان خشک شده و شکسته و افتاده را درگیر کرده است، گفت: خوشبختانه این آتش سوزی ها سطحی بوده و در مراحل اولیه اطفا شده و به جنگل های ما آسیب جدی وارد نشده است.

وی برآورد اولیه از سطوح درگیر با آتش را حدود ۶۵ هکتار دانست و یادآور شد: بیش از ۳۰ هکتار از این عرصه ها طی دو روز گذشته با حریق مواجه شده است و طبق پیش بینی های هواشناسی، وزش باد گرم تا فردا ادامه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه طی هفته اخیر در عرصه های جنگلی ۱۰ شهرستان آتش سوزی داشتیم، خاطرنشان کرد: بیش از ۴۵۰ نفر از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی با استفاده از تجهیزات اطفای حریق همچون دمنده و آب پاش و آتش کوب و… در حال اطفای حریق هستند. همچنین فرمانداران و بخشداران و هلال احمر و جهاد کشاورزی و مدیریت بحران و سپاه و بسیج به نیروهای یگان حفاظت کمک می کنند.

اختری، از آمادگی هلی کوپر هلال احمر برای اطفای حریق خبر داد و متذکر شد: با توجه به وزش شدید باد، استفاده از هلی کوپر برای اطفای آتش کارایی لازم را ندارد. همچنین وضعیت حریق در سطح عرصه های منابع طبیعی فعلا تحت کنترل است و نیازی به هلی کوپر نداریم.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code